certyfikat covid

i

Autor: pexels Te osoby wkrótce stracą certyfikaty covidowe! Rząd poinformował o zamianach!

Krótsze certyfikaty COVIDOWE od 1 lutego. SPRAWDŹ, czy twój jest nadal ważny!

2022-02-01 9:10

Od 1 lutego wchodzą w życie zmiany dotyczące długości certyfikatów covidowych. Nowe certyfikaty obowiązują teraz dziewięć miesięcy a nie jak to miało miejsce dotychczas, 12 miesięcy. Co z tymi, które zostały wydane przed 1 lutego 2022 roku? Te także zostają skrócone!

Certyfikat COVIDOWY otrzymuje każdy, kto przeszedł pełną dawkę szczepień. Do tej pory były one ważne przez 12 miesięcy. Jednak od 1 lutego br. ważność certyfikatów uległa skróceniu – wynika to z konieczności dostosowania się do europejskich wytycznych bazujących na najnowszych danych na temat okresu ochrony, jaką daje szczepienie podstawowe przeciw COVID-19.

JAK DŁUGO WAŻNY BĘDZIE CERTYFIKAT?

  • Jeśli zaszczepiłeś się 1 stycznia 2021 roku twój certyfikat stracił ważność - musisz udać się na dawkę przypominającą
  • Jeśli zaszczepiłeś się 31 stycznia 2021 roku, twoje szczepienie było ważne do 31 stycznia 2022 roku
  • Jeżeli drugą dawkę przyjąłeś między początkiem lutego a końcem kwietnia 2021 roku, twój certyfikat stracił już ważność.
  • Jeśli ostatni raz na szczepieniu byłeś w maju 2021 roku, jego ważność uległa skróceniu o trzy miesiące: dokument straci ważność już w tym miesiącu, czyli w lutym.
  • Jeśli zaszczepiłeś się w kolejnych miesiącach: od daty ważności swojego szczepienia należy odjąć trzy miesiące, a otrzymana data będzie terminem ważności certyfikatu covidowego.
  • Jeśli zaszczepiłeś się w styczniu 2022 roku to twój certyfikat także ważny jest od teraz 9 miesięcy.

Krótko mówiąc, wszystkie certyfikaty które zostały wydane na 12 miesięcy są od teraz trzy miesiące krótsze. Warto o tym pamiętać i sprawdzić, kiedy kończy się twój certyfikat!

Decyzja Ministerstwa Zdrowia dotycząca skróceniu ważności certyfikatu wynika z komunikatu Komisji Europejskiej (KE) z 21 grudnia 2021 r. Unijny organ wykonawczy ogłosił wówczas, że obowiązujące w krajach Wspólnoty certyfikaty nie mogą być ważne aż przez 12 miesięcy.

Warto więc pamiętać o tym, iż jeśli mamy drukowany certyfikat, data ważności na nim może być już nieważna. W takiej sytuacji najlepiej wejść na Internetowe Konto Pacjenta i tam zapoznać się z wszystkimi szczegółami i dowiedzieć czy twój certyfikat jest ważny.

Krótsze certyfikaty: Co z ozdrowieńcami?

W przypadku ozdrowieńców wielkich zmian nie ma. Certyfikat zachowuje ważność do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku w teście PCR. Certyfikat staje się aktywny dopiero 11 dni od oficjalnego potwierdzenia zakażenia koronawirusem i ważny będzie przez pół roku. Podobnie nie zmienia się nic w przypadku certyfikatów wydanych po otrzymaniu negatywnego testu na obecność koronawirusa. Jest on ważny tyle, ile sam wynik, czyli 48 godzin.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Krótsze certyfikaty COVIDOWE od 1 lutego. SPRAWDŹ, czy twój jest nadal ważny!