Konsekwencje fałszywych zwolnień lekarskich! ZUS straszy olbrzymimi karami

i

Autor: canva.com Konsekwencje fałszywych zwolnień lekarskich! ZUS straszy olbrzymimi karami

Konsekwencje fałszywych zwolnień lekarskich! ZUS straszy olbrzymimi karami

2021-07-07 13:07

Okazuję się, że Polacy nie zawsze chorują na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym ZUS zapowiada częstsze kontrolę zwolnień lekarskich. Czy to oznacza, że osoby, które są na lewym zwolnieniu lekarskim powinny już zacząć się bać? I co takie zwolnienia oznaczają dla firm. Tym tematem zajął się Artur Jarząbek w programie SuperNova w samo południe.

Konsekwencje fałszywych zwolnień lekarskich! ZUS straszy olbrzymimi karami. Tylko w I kwartale tego roku ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków prawie 4-rem tysiącom osób. Kontrolę mają być częstsze i bardziej szczegółowe. W 2020 roku zostało przeprowadzone ponad 55 tysięcy kontroli, zakwestionował prawie 11 tysięcy co daje kwotę ponad 15 milionów złotych. Czasami pracownicy muszą zrobić coś w domu lub trafiła im się dodatkowa praca i w takich momentach wolą wziąć zwolnienie lekarskie, niż korzystać z płatnego urlopu. Jak dowiadujemy się z rozmowy z rzecznikiem ZUS Pawłem Żebrowskim pewien kierowca tira brał zwolnienie u swojego rodzimego pracodawcy i jechał w trasę u innego, dodatkowo wrzucał zdjęcia na Facebooka

Wariant LAMBDA - jakie objawy? Czy chronią przed nim szczepionki? Co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa?

Budowa metra w Warszawie

Konsekwencje fałszywych zwolnień lekarskich! ZUS straszy olbrzymimi karami

Artur Jarząbek postanowił porozmawiać na ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Żebrowskiego oraz polskiego przedsiębiorcę, inżyniera i działacza gospodarczego, współzałożyciela Business Centre Club, doradcę zarządu i eksperta Konfederacji Lewiatan Jeremiego Mordasewicza. Żebrowski powiedział, że jeśli podczas kontroli zostanie stwierdzone, że zwolnienie jest przyznane z naruszeniem prawa to wtedy, może być ono skrócone, a nawet będziemy musieli oddać zasiłek.

Pijani Polacy każdego dnia siadają za kierownicę. Policja zatrzymuje ich dziennie prawie 200!

Mordasewicz stwierdził, że każdy zapytany polski pracownik potrafi wskazać osoby, które nadużywają zwolnień lekarskich. Biorąc pod uwagę, że zwolnienia lekarskie finansowane są ze składek płaconych przez pracowników oraz pracodawców mówimy tutaj o miliardach złotych w skali roku. Średnio Polak odprowadza składkę chorobową w wysokości 150 zł miesięcznie to jest 2,5 procent oddawane od każdego wynagrodzenia z przeznaczenie na finansowanie zwolnień chorobowych. Czyli każde nielegalne zwolnienie odbija się na naszych portfelach. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Konsekwencje fałszywych zwolnień lekarskich! ZUS straszy olbrzymimi karami