planety

i

Autor: pixabay.com

Koniunkcja pięciu planet - czerwiec 2022. Kiedy i o której oglądać?

2022-06-23 10:56

Uwielbiasz nocne obserwacje? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! W czerwcu 2022 roku nastąpi koniunkcja pięciu planet, która nie zdarza się zbyt często. W zasięgu wzroku znajdą się jednocześnie Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Kiedy i o której godzinie oglądać zjawisko na niebie? Gdzie będzie najlepiej widoczne?

Koniunkcja pięciu planet - czerwiec 2022. Kiedy i o której oglądać? Co to właściwie znaczy? Koniunkcja planet to nic innego, jak złączenie, bądź ustawienie ciał niebieskich i obserwatora w jednej linii. Planety górne względem Ziemi mogą znajdować się w opozycji bądź koniunkcji, a samo określenie koniunkcji planety górnej oznacza, że znajduje się za Słońcem w jednej linii z Ziemią. Tym razem to wyjątkowe zjawisko pojawi się na niebie w czerwcu 2022 roku. Choć koniunkcja będzie będzie widoczna mniej więcej przez cały miesiąc, to tylko dwie daty są szczególnie atrakcyjne dla obserwatora. O jakich mowa? Lepiej ustawić sobie przypomnienie, ponieważ po raz ostatni koniunkcja pięciu planet na raz, była widoczna w grudniu 2004 roku.

Wyż Frido wkracza do Polski - oto prognoza pogody na najbliższe dni

Sara James ze złotym przyciskiem w Amerykańskim Mam Talent

Koniunkcja pięciu planet 2022 - DATA, GODZINA

Kiedy i o której oglądać koniunkcję pięciu planet? Lepiej zapamiętajcie tę datę, ponieważ takie zjawisko nie zdarza się zbyt często. Najlepiej obserwować wschodni horyzont nieba w piątek 24 czerwca o godzinie 3:25 rano. Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i Księżyc będą widoczne przez 45 minut przed wschodem Słońca. Co więcej Saturn będzie pierwszą planetą, która pojawi się na niebie tuż przed północą. Kolejny będzie Jowisz po godzinie 1:00 w nocy, następnie Mars przed godziną 2:00, natomiast po godzinie 3:00 pojawi się Wenus. Merkury będzie ostatnią planetą, która dołączy do reszty. To jednak nie koniec. Już w poniedziałek 27 czerwca do koniunkcji planet dołączy cienki sierp Księżyca, który będzie widoczny na niebie między Wenus a Marsem, czyli w miejscu, gdzie powinna znajdować się Ziemia.

Sonda
Lubisz obserwować zjawiska astronomiczne?