Będą dodatkowe zabezpieczenia dotyczące certyfikatów covidowych

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będą dodatkowe zabezpieczenia dotyczące certyfikatów covidowych

Koniec z fałszywymi certyfikatami covidowymi. Od poniedziałku dodatkowe zabezpieczenia

2021-11-18 15:54

Koniec z fałszywymi certyfikatami covidowymi. Ministerstwo Zdrowia zapowiada dodatkowe zabezpieczenia - i to już od poniedziałku 21.11.2021. To odpowiedź na rosnącą liczbę zgłoszeń oszustw dotyczących posługiwania się fałszywymi certyfikatami. O jakie zabezpieczenia chodzi?

Koniec z fałszywymi certyfikatami covidowymi

Ministerstwo zdrowia chce walczyć z fałszywymi certyfikatami covidowymi. Od poniedziałku 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov wprowadzone będzie dodatkowe zabezpieczenie.

- Część medyków tłumaczyła, że wykradziono im dostęp do ich profilu, dlatego nie oni zawinili w sytuacji wystawieniafałszywego certyfikatu - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz

Od poniedziałku wprowadzone zostanie dodatkowe zabezpieczenie w postaci dwuetapowego uwierzytelnienia podczas logowania:

  • podanie kodu SMS
  • lub potwierdzenie w aplikacji bankowej.

Czytaj także: Paszport Covidowy. Jak pobrać? Aplikacja do odczytu kodu QR już dostepna

Coraz więcej fałszywych paszportów covidowych

Lekarze, którzy zauważyli, że dostęp do ich konta został skradziony zgłaszają sprawę do odpowiednich organów. Przypadki wychwytuje też specjalny zespół analityczny NFZ i policja.

- Niestety mieliśmy do czynienia co najmniej z kilkoma sytuacjami, gdzie osoby miały certyfikat, trafiały na oddział, dochodziło nawet do najgorszego scenariusza, czyli śmierci, a później okazywało się, że te osoby nie były zaszczepione, tylko posiadały fałszywy certyfikat - tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Tak było w ostatnich dniach w Bolesławcu. 50-latka zakażona koronawirusem dopiero, gdy jej stan bardzo się pogorszył i konieczne było podłączenie do respiratora przyznała, że jej zaświadczenie o szczepieniu jest fałszywe.

Czytaj także: Obostrzenia pojawią się na Boże Narodzenie?! Minister zdrowia zdradził plan!

Gabinet.gov to bezpłatna aplikacja, umożliwiająca wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz Unijnych Certyfikatów COVID.

Gotujemy dla naszych obrońców. Gospodynie spod Białej Podlaskiej karmią żołnierzy strzegących granicy z Białorusią.

Młodzieżowe słowa roku 2021 - czy wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 9
Co oznacza młodzieżowe słowo foliarz?
Źródło: Koniec z fałszywymi certyfikatami covidowymi. Od poniedziałku dodatkowe zabezpieczenia