Kogo stać na nowe mandaty? Dla niektórych 2500 zł to miesięczna wypłata

i

Autor: Pixabay.com Kogo stać na nowe mandaty? Dla niektórych 2500 zł to miesięczna wypłata

Kogo stać na nowe mandaty? Dla niektórych 2500 zł to miesięczna wypłata

2022-01-11 13:56

Od nowego roku, srogo zapłacimy za szybką jazdę. Wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, które ostro idą w górę. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h zapłacimy już 800 zł, o ponad 50 – 1500 złotych, a powyżej 70 nawet 5 tysięcy. Co o tych zmianach sądzą sami kierowcy? O to zapytał Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Kogo stać na nowe mandaty? Dla niektórych 2500 zł to miesięczna wypłataJuż nie 500 zł, ale nawet 2500 tysiąca, taki mandat można otrzymać za zbyt szybką jazdę samochodem. Od kilkunastu dni obowiązuje nowy taryfikator. Czy wyższe kwoty mandatów, zmniejszą liczbę wypadków? Czy może takie mandaty są za wysokie? Więcej zapłacimy za wyprzedzanie na zakazie, korzystanie z telefonu podczas jazdy, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Jednorazowo można dostać nawet 15 punktów karnych. Kierowca może dostać 15 punktów karnych do jednego mandatu, a te będą usuwane dopiero po upływie 2 lat. Od września wejdzie przepis o recydywie, a więc osoba, która przekracza prędkość po raz drugi w ciągu jakiegoś czasu, będzie płaciła dwa razy więcej. Czyli powiedzmy, ktoś dostał mandat 2500 tysiąca złotych i za miesiąc znów przekroczył mocno prędkość wtedy policjant może wystawić mandat w wysokości 5 tys. zł.

Przeszczepiono serce człowiekowi. To pierwsza taka operacja w historii!

SuperNova LIVE: Marcin Czerwiński z numerem OD NOWA! Zobacz ten wykon

Kogo stać na nowe mandaty? Dla niektórych 2500 zł to miesięczna wypłata

Tym tematem postanowił zająć się Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Komisarza Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji oraz Łukasza Zboralskiego redaktora naczelnego portalu BRD24.pl. Nie zależy nam na mandatach, ale zależy nam na bezpieczeństwie ruchu drogowego. Mierzalnymi danymi będą na pewno przede wszystkim te najbardziej poważne naruszenia, chociażby dotyczące prędkości. Mówimy o obszarze zabudowanym i przekroczeniu prędkości. Tutaj możemy zauważyć, że znacznie mniejsza ilość kierowców pozwala sobie na takie wykroczenia. Aktualnie jest to 285 osób dla porównania rok temu takich zdarzeń było niemal 850, więc to pokazuje, że jeździmy wolniej stwierdził Roberta Opas.

Branża pogrzebowa alarmuje - mamy coraz więcej zgonów! Winny nie tylko COVID-19

Zboralski uważa, że to świetnie, że po 30 latach w końcu dojrzeliśmy do tego, żeby kary na drogach były adekwatne, bo one przestały być adekwatne. Taryfikator pośrednio ma wpływać na wypadki, a bezpośrednio na zachowanie kierowców. W takim krótkim okresie to co mogę jedynego zauważyć to to, że polska policja postanowiła wykorzystać nowe narzędzia, które dostała. Jest wiele doniesień policji, że nie waha wstawiać się takich kar ludziom, którzy mogą stanowić zagorzenie na drodze. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "Kogo stać na nowe mandaty? Dla niektórych 2500 zł to miesięczna wypłata" on Spreaker.