Spis treści
Adwent 2023 to piękny czas, który poprzedza Święta Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi z łaciny od słowa adventus, co oznacza przyjście. Wiele osób zastanawia się ile niedziel trwa adwent? Jakie są tradycje z nim związane? Kiedy się rozpoczyna adwent, a kiedy się kończy? Adwent w kościele katolickim jest okresem przypominającym oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Łącznie trwa cztery niedziele, a pierwsza z nich rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Symbolem adwentu jest przede wszystkim wieniec z czterema świecami, lampion, a także kalendarz adwentowy, który w ostatnich latach stał się popularny w branży beauty i nie tylko. Adwent to także wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątki, a także wyciszenie się poprzez unikanie hucznych imprez. Kiedy wypada Adwent 2023 i ile trwa?
ZOBACZ TAKŻE: Ferie 2024 - WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA. Kiedy wypadają ferie w przyszłym roku?
Adwent 2023 - ILE TRWA
Ile czasu trwa Adwent 2023? Ile jest niedziel w Adwencie? Czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa jest bardzo ważnym aspektem w życiu każdej osoby wierzącej. Adwent co roku rozpoczyna się w niedzielę po święcie Chrystusa Króla. W 2023 nastąpi to w niedzielę 3 grudnia i zakończy się w Wigilię, czyli w niedzielę 24 grudnia.
ZOBACZ TAKŻE: Kalendarz adwentowy dla mężczyzn - co włożyć? Kreatywne pomysły na tegoroczne kalendarze
Co to są RORATY?
Czym są roraty? Ile trwają? Adwent to okres, któremu towarzyszą modlitwy podczas porannej mszy świętej poświęconej Matce Boskiej, dawniej określanej jako jutrznia. Dziś msze poranne nazywane są roratami. Roraty to jedne z bardziej charakterystycznych nabożeństw i zwyczajów adwentowych. Zgodnie z tradycją rozpoczynają się o wschodzie słońca, między godziną 6-6:30 rano, jednak coraz więcej parafii decyduje się odprawiać mszę wieczorem, o godzinie 18:00. Roraty trwają od około 30 minut do godziny. Msze roratnie różnią się od zwykłych tym, że rozpoczynają się w ciemności rozświetlanej jedynie przez światło świec i lampiony na roraty przynoszone przez dzieci i dorosłych. Jaśniej robi się dopiero przy śpiewie hymnu "Chwała na wysokości Bogu".