Kiedy niesie się Świeconkę? W który dzień Wielkanocy idziemy z koszyczkiem?

i

Autor: AGENCJA.SE.COM.PL Kiedy niesie się Świeconkę? W który dzień Wielkanocy idziemy z koszyczkiem?

Kiedy niesie się Świeconkę 2023? W który dzień Wielkanocy idziemy z koszyczkiem do kościoła?

Święconka 2023 zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że coraz więcej osób zastanawia się, kiedy dokładnie święcimy pokarmy w kościele. Co należy włożyć do koszyczka? Kiedy w takim razie niesie się święconkę do kościoła? To trzeba wiedzieć!

Kiedy niesie się Święconkę 2023? W który dzień Wielkanocy idziemy z koszyczkiem? Odpowiedzi na te pytania szukają osoby, które już przygotowują się do świąt Wielkiejnocy. Co ciekawe przed 1945 rokiem na Kaszubach tylko zamożniejsi gburzy i szlachcice przywozili końmi do proboszcza pożywienie do poświęcenia. Podobnie było na Śląsku. W całej Polsce na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawia się koszyk ze święconką. Śniadanie rozpoczyna się od dzielenia się poświęconym jajkiem. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał również, aby wracając ze święconym obejść dom trzykrotnie zgodnie ze wskazówkami zegara. Miało to odpędzić złe moce z gospodarstwa.

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta

Kiedy niesie się Święconkę 2023?

Święconka 2023, to bardzo ważny element, dzięki któremu możemy przygotować się do świąt Wielkanocnych. Oprócz Polski tego typu tradycja jest praktykowana w krajach graniczących ze Słowenią, austriackich regionach Styrii, Karyntii, południowego Tyrolu i Bawarii. Święcone oznacza także uroczyste śniadanie wielkanocne. Kiedy więc iść ze święconką do kościoła? To żadna tajemnica. Pokarmy idziemy święcić jak zawsze w Wielką Sobotę, a w tym roku nastąpi to dokładnie 8 kwietnia.

Koszyczek wielkanocny 2023 - co do środka? Jakie pokarmy święci się w koszyczku?

Która gwiazda mogłaby zostać Twoją przyjaciółką?

Pytanie 1 z 11
Co robisz w wolnym czasie?