karp

i

Autor: pixabay

Karpia w wannie nie popływa? Będzie zakaz sprzedaży tych ryb przed świętami?

2021-11-18 9:16

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva chce chce zakazu sprzedaży żywych karpi na miejskich targowiskach. W internecie można podpisać specjalną petycję w tej sprawie. Przedstawiciele fundacji działają i składają takie petycje także do rad miasta. Czy w tym roku kupimy przed świętami Bożego Narodzenia żywego karpia?

Według danych za miniony rok, prawie 70 procent Polaków spożywało karpia podczas ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia. Choć większość sklepów w Polsce, już jakiś czas temu wycofało ze sklepów sprzedaż żywych ryb, to od listopada do grudnia można je bez problemu zakupić na miejskich targowiskach lub specjalnie przygotowanych do tego punktach, które przed świętami rosną jak grzyby po deszczu.

Jak tłumaczyła Malwina Malinowska z Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt - Viva!, "co roku odwiedzając targowiska jesteśmy świadkami tego, że ryby przetrzymywane są tam w olbrzymim ścisku, w zbiornikach z brudną, niefiltrowaną wodą, że pakowane są po kilka sztuk do siatek foliowych bez wody, tam się duszą – według nas, ale także według ustawy o ochronie zwierząt, jest to po prostu znęcanie się na tymi zwierzętami".

Organizacja uważa, że sprzedaż ryb na targowiskach odbywa się w bardzo złych warunkach. Fundacja VIVA złożyła już wniosek do rady miasta Poznania, o to aby miejscy radni zakazali sprzedaży żywych karpi na miejskich targowiskach. Według prawników fundacji, rady miasta mają takie kompetencje aby tego zakazać. Jak mówią przedstawiciele fundacji inne miasta także powinny zdecydować się na taki krok.

W internecie pojawiła się specjalna petycja, która zakazuje sprzedaży na targowiskach. Można się pod nią w łatwy sposób podpisać.

Młodzieżowe słowa ostatnich lat - na ile je znasz?

Pytanie 1 z 20
11. "Nie słuchaj go, to boomer.". Boomer, to:

"My, niżej podpisani, domagamy się natychmiastowych zmian w prawie, które zapobiegną niedopuszczalnemu traktowaniuwszystkich ryb, a w szczególności karpi sprzedawanych w okresie świątecznym. Karpie przenoszone są i przetrzymywane wminimalnej ilości wody lub zupełnie jej pozbawione" - czytamy w petycji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

"Jeśli już ktoś musi jeść karpia, to są przecież gotowe w sklepach, nie trzeba dręczyć tych zwierząt" - mówią przedstawiciele fundacji. Wiele wielkich sklepów nie sprzedaje już żywych karpi w swoich sklepach. Można kupić w nich gotowe już filety. Jeśli miasta faktycznie zakazałby sprzedaży żywych karpi, te w zasadzie żywe można by było kupić tylko przy stawach hodowlanych, jednak te nie są tak popularne i nie każdy może do nich łatwo dotrzeć.

Czy miasta pójdą w ślady sklepów i także wprowadzą zakaz sprzedawania żywych karpi przed świętami? W ostatnich latach za znęcanie się nad karpiami, w tym m.in. za przetrzymywanie ich w brudnej wodzie, czy zabijane i patroszone bez ogłuszania, zapadły wyroki w sądach w Łodzi czy Białymstoku.

Źródło: Karp w wannie nie popływa? Będzie zakaz sprzedaży tych ryb przed świętami?