praca

i

Autor: https://pxhere.com

Już za chwilę pracować będziemy siedem godzin? Projekt ma trafić do sejmu!

2022-02-03 10:55

Czy w Polsce czeka nas 7-godzinny dzień pracy? Oczywiście, jeśli tylko posłowie przyjmą propozycję Partii Razem, która chce abyśmy pracowali właśnie tyle. Pomysł ten spodobał się wielu Polakom i wbrew pozorom, to wcale nie musi być populizm a realny szansa na krótszy dzień pracy.

Pomysł na to, aby czas pracy był krótszy Partia Razem prezentowała już kilka lat temu. Warto wspomnieć, iż niektóre branże już wprowadziły krótszy czas pracy - wówczas pracownicy znacznie bardziej efektywnie pracują niż podczas 8 godzin. Poseł Partii Razem Maciej Konieczny, zapowiedział w ostatnich dniach, iż że projekt ustawy o siedmiogodzinnym dniu pracy trafi do Sejmu jeszcze w tym roku, „najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach”.

CZAS PRACY BYŁ USTALONY 100 LAT TEMU, A TECHNOLOGIA POSZŁA DO PRZODU

Jak poinformował poseł, czas pracy który wynosi 8 godzin był ostatni raz ustalany 100 lat temu. Przez ten czas technologia znacząca poszła do przodu, świat się zmienił i nie ma często potrzeby aby ludzie w pracy siedzieli 8 godzin. Poza tym wiele badań pokazuje, iż człowiek nie pracuje efektywnie 8 godzin i skrócenie czasu pracy ma także poprawić jego wydajność. Praca będzie wykonywana ta sama, jednak po prostu człowiek w pracy ma spędzić godzinę krócej. Takie rozwiązania stosują już niektóre firmy, wiele z nich krótszy czas pracy sobie chwali. Co ważne, projekt ten nie zakłada iż będziemy otrzymywać wynagrodzenie mniejsze. Pensje mają pozostać takie same - tylko w pracy mamy być godzinę krócej.

Warto dodać, że Partia Razem proponuje rozwiązania, które nie są jakoś szczególnie unikatowe na skalę światową. Od dwóch dekad 35-godzinny tydzień pracy obowiązuje we Francji. Poniżej 40 godzin w tygodniu pracują też Włosi i Duńczycy. Nie jest to więc pionierski pomysł, który nie funkcjonuje już w innych krajach. Wszyscy widzimy, na własnym przykładzie, że utrzymanie pełnej produktywności przez osiem godzin bywa po prostu niemożliwe. 

Sedno Sprawy - Joanna Mucha

POLACY CHCĄ PRACOWAĆ KRÓCEJ!

Warto zaznaczyć, iż także większość Polaków podziela pogląd o krótszym czasie pracy. W 2019 roku portal money.pl przeprowadził badania, z których wynikało że ponad połowa Polaków (55%) opowiada się za skróceniem czasu pracy z 8 na 7 godzin dziennie. Badania te były wykonywane jeszcze przed pandemią, a ta jak wiemy, zmieniła bardzo dużo w naszym postrzeganiu pracy. Poczynając od tego, iż nie tracimy dziennie bardzo dużo czasu na dojazd do pracy. Dotyczy to oczywiście tych branż, które mogą pozwolić sobie na taką pracę. Dowiedzieliśmy się też, na co tracimy czas w pracy, jak efektywniej możemy funkcjonować robiąc wszystko zdalnie. 

Możemy się więc spodziewać, iż w tym roku jak i kolejnym, postulat o 7-godzinnym czasie pracy będzie w przestrzeni publicznej coraz bardziej obecny. Wy także uważacie, iż dzień pracy powinien trwać 7 godzin a nie 8?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Już za chwilę pracować będziemy siedem godzin? Projekt ma trafić do sejmu!