Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo ich używać, by nie dostać mandatu?

i

Autor: pixabay.com Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo ich używać, by nie dostać mandatu?

Jesienią TEN BŁĄD kierowcy popełniają najczęściej! Grozi za to 200 złotych mandatu i punkty karne

2021-10-16 12:59

Jesień rozgościła się w Polsce już na dobre. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, gęste mgły, mokre i śliskie nawierzchnie. Kierowcy w związku ze zmiennymi i trudnymi warunkami na drogach muszą zachować szczególną ostrożność i pamiętać o stosowaniu się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W przeciwnym razie policja może ukarać nas mandatem i punktami karnymi. Jaki błąd jesienią kierowcy popełniają najczęściej? Szczegóły w artykule!

Rozpoczęła się jesień, a wraz z nią gorsze warunki atmosferyczne. Szczególnie uciążliwe dla kierowców są gęste mgły utrudniające widoczność na drogach. By nie narażać siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, powinniśmy wówczas pamiętać o korzystaniu ze świateł przeciwmgłowych. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak używać ich zgodnie z przepisami. Złe używanie świateł przeciwmgłowych jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców jesienią. A za to grozi mandat i punkty karne.

Światła przeciwmgłowe. Jak prawidłowo z nich korzystać?

Kierowcy poruszający się samochodami wyposażonymi w światła przeciwmgłowe mają obowiązek używania PRZEDNICH ŚWIATEŁ w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, które mogą być spowodowane mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, które będą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać od zmierzchu do świtu na drodze krętej, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone znakami drogowymi: A-3 „niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo” lub A-4 „niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo” z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-5 wskazującą początek drogi krętej.

TYLNE ŚWIATŁA przeciwmgłowe można włączać wraz z przednimi w warunkach, gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W momencie, gdy pogoda się poprawi, należy je natychmiast wyłączyć.

Olsztyn. Potrącenie 10-letniej dziewczynki. Weszła na przejście na czerwonym świetle

Co grozi kierowcom za złe używanie świateł przeciwmgłowych?

Światła przeciwmgłowe mogą oślepiać innych kierowców. Dlatego tak ważne jest, by włączać je tylko i wyłącznie w wypadku wystąpienia mgły. Używanie ich do jazdy w dobrych warunkach atmosferycznych grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Z kolei, jeżeli kierowca nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Źródło: Jesienią TEN BŁĄD kierowcy popełniają najczęściej! Grozi za to 200 złotych mandatu i punkty karne