Jesień

i

Autor: pixabay.com Jesień

Jesień ASTRONOMICZNA i KALENDARZOWA 2021 - kiedy początek "złotej" pory roku?

2021-09-06 14:17

Wiele osób czeka na porę roku, która ozłoci liście drzew. Jesień kalendarzowa rozpoczyna się zawsze tego samego dnia. Kiedy zaś wypada jesień astronomiczna w 2021 roku? Czy daty się pokrywają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Jesień astronomiczna i kalendarzowa 2021 - czy daty pokrywają się w tym roku? Im bliżej trzeciej pory roku, tym częściej może się pojawiać takie pytanie. Na jesień czekamy szczególnie ze względu na piękne barwy, którymi zdobi drzewa. Czerwień, pomarańcz, żółć, brąz - to kolory, które przybierają liście na chwilę przed tym, gdy opadną na ziemię. W naszym umiarkowanym klimacie wygląda to szczególnie zachwycająco i nie bez powodu mówi się o "złotej polskiej jesieni". Kalendarzowa data początku jesieni jest stała. Moment nastania jesieni astronomicznej jest zaś ruchomy, zależny od równonocy jesiennej. W dalszej części artykułu dowiecie się, czy jesień kalendarzowa i astronomiczna w 2021 wypada tego samego dnia.

Kalendarzowa jesień 2021 - data

Kalendarze każdego roku ogłaszają początek jesieni tego samego dnia - 23 września. W 2021 będzie to czwartek. Czy tego samego dnia rozpoczyna się też astronomiczna jesień?

Astronomiczna jesień 2021 - data i godzina

Początek astronomicznej jesieni na półkuli północnej wyznacza równonoc jesienna. To moment, w którym Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Następuje to w okolicach 22/23 września. W tym roku równonoc jesienna wypada 22 września dokładnie o godzinie 21:21. Nie pokryje się więc z jesienią kalendarzową. Zbiegną się za to daty końca jesieni. Stanie się to 21 grudnia.

Szalona zabawa na weselu Karoliny Małysz
Źródło: Jesień ASTRONOMICZNA i KALENDARZOWA 2021 - kiedy początek "złotej" pory roku?