Jelenie krwawią poroża. Turyści boją się o zdrowie zwierząt

i

Autor: archiwum RDLP w Krośnie

Jeleniom krwawią poroża. Turyści boją się o zdrowie zwierząt

2022-08-01 12:58

- Dlaczego z poroży jeleni zwisają krwawe frędzle? – pytają zaniepokojeni bieszczadzcy turyści. Okazuje się, że choć jeleń wygląda trochę przerażająco, jest to naturalne zjawisko. Tak zwierzęta przygotowują się do rykowiska.

Kiedy dla nas lato to czas odpoczynku, dla byków jeleni to czas przygotowań. Zaczynają wycierać poroże, aby już niedługo zaprezentować je podczas rykowiska. Wtedy właśnie jelenie można spotkać z grubymi obrośniętymi skórą tykami lub też ze zwisającymi z poroży krwawymi „frędzlami”. U turystów wywołuje to zaniepokojenie o zdrowie zwierzyny. Tymczasem jest to jak najbardziej naturalne zjawisko.

Krwawiące rany

Jak tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie poroże jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona.

- W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje wycieranie z już niepotrzebnej i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran. Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim „uperleniem” – wyjaśnia Edward Marszałek.

Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie

Jelenie walczą między sobą o względy łań

Nasadzanie poroża trwa od marca do lipca i jest uzależnione od kondycji oraz wieku byka. Natomiast wycieranie poroża trwa zaledwie kilka dni.

- Byki pozostające już w odosobnieniu, pod koniec sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów będzie starał się zebrać jak największą „chmarę” wokół siebie – tłumaczy rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie żyje 14,6 tys. jeleni, w tym prawie 5 tys. byków w różnym wieku, ponad 7 tys., łań i około 2,5 tys. młodych, zwanych cielakami.

Źródło: Jeleniom krwawią poroża. Turyści boją się o zdrowie zwierząt