Jaki to będzie rok dla naszych portfeli? Ostatnie miesiące 2021 to szalejąca drożyzna i wyższe raty kredytów

i

Autor: canva.com Jaki to będzie rok dla naszych portfeli? Ostatnie miesiące 2021 to szalejąca drożyzna i wyższe raty kredytów

Jaki to będzie rok dla naszych portfeli? Ostatnie miesiące 2021 to szalejąca drożyzna i wyższe raty kredytów

2022-01-10 15:12

Inflacja idzie w górę, ceny szaleją, rosną raty kredytów. Kiedy skończy się ta zapaść w ekonomii? O tym ze swoimi gośćmi rozmawia Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe. Pytał między innymi oto, jaki będzie to rok dla naszych portfeli oraz jak najlepiej przygotować się na ciężkie finansowe czasy.

Jaki to będzie rok dla naszych portfeli? Ostatnie miesiące 2021 to szalejąca drożyzna i wyższe raty kredytów. Niektórzy ekonomiście twierdzą, że jesteśmy dopiero na początku większego kryzysu, są też głosy, że w drugiej połowie roku nastąpi odbicie. Komu wierzyć i jak będzie naprawdę. Wszyscy zastanawiają się nad tym, czy będzie jeszcze drożej oraz, czy będziemy musieli jeszcze mocniej zacisnąć pasa. Prognozy nie są optymistyczne, ale pewne przejaśnienia się pojawiają. Takie przynosi na przykład ostatnie badanie firmy doradczej Randstad Polska. Rzecznik tej firmy Mateusz Żydek stwierdził, że w tej chwili bardzo wyraźnie znacznie zwiększyła się liczba pracodawców, którzy mówią, że w efekcie podwyżek wynagrodzeń zostaną podniesione ceny produktów i usług oferowanych przez firmę. 54% pracodawców deklaruje tak w tej sytuacji to też mamy wzrost stosunku do zeszłego roku, czyli może mieć też do czynienia z takim kolejnym czynnikiem, który będzie wpływał na inflację. Ceny mogą rosnąć z powodu konieczności znalezienia w budżetach film środków na to, aby zrefinansować planowane podwyżki.

To jeszcze nie koniec podwyżek! Tyle kosztować będzie żywność za kilka miesięcy!

SuperNova LIVE: Marcin Czerwiński z numerem OD NOWA! Zobacz ten wykon

Jaki to będzie rok dla naszych portfeli? Ostatnie miesiące 2021 to szalejąca drożyzna i wyższe raty kredytów

Do rozmowy Artur Jarząbek zaprosił również dziennikarza ekonomicznego Super Expressu Mateusza Albina. Są różne prognozy. Zacznijmy od tego, że tradycyjnie celujemy w 2,5. Mało kto, jest na tyle dużym optymistom, żeby się z tym zgadzać. Jeśli przyjrzymy się prognozom banków komercyjnych, które zostały już opublikowane no to wszyscy się spodziewają, że co najmniej, do połowy roku ta inflacja będzie się powiększać i nie zostanie zahamowana. Niektórzy mówią o tym, że pik będzie na poziomie 9 procent inni twierdzą, że przekroczy 10. Z tego można wyciągnąć średnią i powiedzieć, że to jest taki punkt, w który powinniśmy celować, na który powinniśmy być przygotowani, a szczyt powinien być około połowy roku tak mówimy o maju, czerwcu a później ta inflacja powinna hamować.

Duże zmiany na drogach w całej Polsce. W tych miejscach pojawią pułapki na kierowców [LISTA]

Jeśli nie chcemy stracić i mamy dużo oszczędności, to oczywiście powinien pomyśleć o przewalutowaniu, zainwestowaniu ich, ale to wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Gospodarka to jest system naczyń połączonych. Zawsze na koniec wszystkie podwyżki odbiją się na kieszeni konsumenta. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej. 

Listen to "Jaki to będzie rok dla naszych portfeli? Ostatnie miesiące 2021 to szalejąca drożyzna i wyższe raty kredytów" on Spreaker.