Małżeństwo oszustów. Prawie 200 osób oszukali wrocławianin i rawiczanka

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Jaka jest idealna różnica wieku w związku? Naukowcy podali SZOKUJĄCE konkrety!

2021-07-05 11:29

Ponoć prawdziwa miłość nie pyta o wiek. Jednak w stereotypach utarło się, że w związku, to mężczyzna musi być starszy od kobiety, albo oboje mają po tyle samo lat. Raz na zawsze rozwiejemy wątpliwości. Naukowcy zabrali głos i podali jaka różnica wieku w związku jest IDEALNA. Sprawdź!

Teoretycznie ile ludzi, tyle opinii. Mówi się, że mężczyźni dojrzewają woniej, zatem kilka lat starszy partner zdawałby się, że będzie idealny, z drugiej strony, utarło się również, że najlepsze związki tworzą rówieśnicy, których więcej łączy, mają znajomych w podobnym wieku. Jak jest naprawdę i czy od tego zależy długość i jakość naszego związku?

Jaka jest idealna różnica wieku w związku? Naukowcy podali SZOKUJĄCE konkrety!

Jeszcze na początku XX wieku mąż był przeciętnie starszy od żony o 10 lat. Dziś małżonkowie coraz częściej są niemal równolatkami lub kobiety bywają tylko nieco młodsze. Rośnie też liczba związków, w których to partnerka jest starsza, co kiedyś było zjawiskiem marginalnym, a nawet potępianym.

Przykładów nie należy szukać daleko. W światowym show-biznesie zdecydowanie rekordzistami w kontekście różnicy wieku między sobą byli Anna Nicole Smith i James Howard Marshall. Między byłą modelką "Playboya" i miliarderem było 62 lata różnicy. Podczas ślubu w 1994 roku ona miała 27 lat, a on - 89.

W Polsce jeszcze niedawno spore kontrowersje wywołali Marek Kondrat i Antonina Turnau. Najpierw emocje w mediach wywołał ich ślub z 2015 roku. Kolejnym zaskoczeniem dla wielu był fakt, że na początku 2018 roku małżonkowie powitali na świecie córkę. Dla wielu internautów było nie do pomyślenia, że 68-letniemu aktorowi dziecko urodziła 29-latka.

Jaka jest idealna różnica wieku w związku? Naukowcy podali SZOKUJĄCE konkrety!

Andrew Francis i Hugo Mialon, profesorowie z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Emory w Atlancie, wzięli pod lupę trzy tys. małżeństw, aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jest idealna różnica wieku między partnerami. Kierując się tylko bezlitosną matematyką, stwierdzili, że im większa różnica wieku, tym mniejsze szanse na to, że małżeństwo przetrwa próbę czasu.

Naukowcy określili jasno, że największą szansę na przetrwanie mają małżeństwa, w których różnica wieku partnerów wynosi maksymalnie rok. W takich związkach prawdopodobieństwo rozwodu wynosi 3 proc. Według statystyk - pięcioletnia różnica wieku zwiększa ryzyko rozwodu o 18 proc. Przy 10-letniej różnicy wieku między partnerami ten wskaźnik wzrasta do 39 proc. Aż 95 proc. prawdopodobieństwo rozpadu związku maja pary, w których różnica wieku sięga 20 lat. 

To nie są dobre wiadomości dla tych par które dzieli kilka lub kilkanaście lat. Co jeszcze wpływa na trwałość małżeństwa? To nie będzie zaskoczeniem: staż. Im dłuższe małżeństwo, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwodu. Dla przykładu pary świętujące 10. rocznicę ślubu na 94 proc. nie rozwiodą się. Małżeństwa scalają także dzieci - im jest ich więcej, tym rozwód wydaje się mniej prawdopodobny.

Sonda
Jaki wiek jest odpowiedni na branie ślubu?
Wesele i ślub - polskie piosenki na pierwszy taniec
Źródło: Jaka jest idealna różnica wieku w związku? Naukowcy podali SZOKUJĄCE konkrety!