Inflacja rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Inflacja wciąż rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?

2021-10-04 15:35

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Inflacja wciąż idzie w górę. We wrześniu, w porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny wzrosły o 5,8 procent. W kolejnych miesiącach, zdaniem ekspertów, ten wskaźnik może wzrosnąć! Kiedy ceny w końcu zaczną spadać?

Gigantyczna inflacja w Polsce

Inflacja wciąż rośnie. Teraz wynosi 5,8 procent, a wkrótce może sięgnąć nawet 7 punktów. Jednak w 2022 roku - uspokaja znany analityk Piotr Kuczyński - sytuacja powinna być coraz lepsza, bo spodziewany jest spadek cen surowców. - To ciśnienie z rynku surowców powinno spadać, bo w tej chwili wszyscy chcą skorzystać z ożywienia gospodarczego i rzucili się, by kupować surowce. W związku z tym cen ich gwałtownie rosną. W przyszłym roku ten trend powinien spowolnić, stanowczo spowolnić - tłumaczy ekspert.

Czytaj także: Ceny jeszcze nigdy tak szybko nie szły w górę. Będzie jeszcze gorzej!

Kiedy ceny zaczną spadać?

Czynniki zewnętrzne wpłyną na niższą inflację, ale już te wewnętrzne przeciwnie. - Większy strumień pieniędzy do mniej zamożnych Polaków będzie wpływał na większy popyt. A większy popyt to teoretycznie wyższy wzrost cen. No i również podwyżki cen usług i różnego rodzaju i produktów z powodu wzrostu podatku dla przedsiębiorców też powinny wpływać - uważa Kuczyński.

Tak wysoki jak teraz poziom inflacji notowany był w Polsce ostatnio dwadzieścia lat temu.

QUIZ. Zagadka w kolorowych kropkach. Co druga osoba nie wie, jaka liczba się tu kryje

Pytanie 1 z 10
Jaka liczba jest tu ukryta?
1: Jaka liczba jest tu ukryta?
Prezydent zapowiedział drakońskie podwyżki cen biletów. Co na to mieszkańcy?
Źródło: Inflacja wciąż rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?