Ile lat ma Święty Mikołaj? To trzeba wiedzieć! Będziecie zaskoczeni!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ile lat ma Święty Mikołaj? To trzeba wiedzieć! Będziecie zaskoczeni!

2021-12-06 13:59

Wszyscy wiemy, że jeśli przez cały rok byliśmy grzeczni, to w wigilię świąt odwiedzi nas mężczyzna w czerwonym płaszczu, który zostawi wymarzone prezenty pod naszą choinką. A jeśli nie... czeka nas węgiel lub rózga! Tak dzieje się od lat. Ale... ilu? Ile lat ma prawdopodobnie Święty Mikołaj? To pytanie, które zadają sobie nie tylko dzieci! Sprawdźcie!

Święty Mikołaj to osoba, którą zna już każde dziecko. Jest bohaterem liczny filmów, piosenek, książek i historyjek. Powszechnie znaną wiedzą jest między innymi fakt, że uwielbia on czerwone ubrania. Ponadto mieszka na Biegunie Północnym, a jego sanie ciągną po niebie magiczne renifery, którymi przewodzi Rudolf Czerwononosy. Mikołaj ma zwyczaj dostawania się do domów poprzez kominki. Zjawia się tak przez jedną magiczną noc w roku, by zostawić grzecznym dzieciom prezenty. Skąd wie o czy marzymy? Oczywiście nie ma o tym pojęcia jeśli nie napiszemy wcześniej odpowiedniego listu. A ile lat ma Święty Mikołaj? To już nie jest takie oczywiste, jednak i na tę zagadkę można znaleźć odpowiedź. 

Białystok. Świąteczne iluminacje. Coś pięknego!

Ile lat ma Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352 r. w wieku prawie 70 lat. Jeśli jednak nie odszedł, a jedynie zamieszkał w krainie zabawek, to obecnie ma około 1740 lat. A może wciąż ma po prostu 70, bo przestał się starzeć i obchodzić urodziny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Pierwsze przedstawienie świętego z charakterystyczną, elfią czapką zamiast mitry ukazało się 1 stycznia 1881 w Harper’s Weekly. Ale w Polsce sięgnąć możemy jeszcze dalej. W przypadku Słowian postać świętego Mikołaja wyraźnie wywodzona jest z kultu Welesa czy inaczej Wołosa. Było to bóstwo związanego z ziemią, magią, kupcami i bogactwem. Przedstawiany jest również jako władca zaświatów.

Quiz. Dopasuj potrawę regionalną do regionu

Pytanie 1 z 15
Przegrzebki to:
Źródło: Ile lat ma Święty Mikołaj? To trzeba wiedzieć! Będziecie zaskoczeni!