Spis treści
- Co oferuje hostel dla osób LGBT+ w Warszawie?
- Gdzie znajduje się hostel dla osób LGBT+?
- Jak się zgłosić?
Co oferuje hostel dla osób LGBT+ w Warszawie?
Hostel interwencyjny, który wspiera osoby LGBT+ to jedna z pierwszych obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego. W maju br. miasto ogłosiło konkurs na urządzenie takiego hostelu. Wygrało Stowarzyszenie Lambda Warszawa, które od maja do września wyposażało hostel. Dziś jest otwarty i gotowy na przyjęcie osób LGBT+ w kryzysie bezdomności.
Gdzie znajduje się hostel dla osób LGBT+?
Ze względów bezpieczeństwa miasto nie podaje lokalizacji hostelu. To miejsce, gdzie każda osoba LGBT+, która boryka się z przemocą lub agresją ze strony własnej rodziny czy otoczenia, może znaleźć bezpieczne schronienie. Hostel jest prowadzony przez fundację Lambda. Pomaga wszystkim pełnoletnim osobom LGBT+, oferując im wsparcie, dach nad głową i wyżywienie. W hostelu interwencyjnym nie można zamieszkać na stałe. To tymczasowe miejsce schronienia, gdzie czas pobytu jest ograniczony do trzech miesięcy. To optymalny czas, aby osoba LGBT+, która znalazła się w kryzysie bezdomności podjęła odpowiednie kroki do ustabilizowania swojej sytuacji życiowej: podjęła terapię, znalazła pracę i mieszkanie czy uzyskała niezbędne kwalifikacje na rynku pracy.
Czytaj także: Małopolski sejmik zmieni deklarację anty-LGBT
- Zapewniamy odpowiednie warunki bytowe, jedzenie, środki higieny osobistej, umożliwiające codzienne funkcjonowanie. Oferujemy darmową pomoc psychologiczną, socjalną oraz prawną, skierowaną na wsparcie w sytuacji kryzysowej. Pomagamy w odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie, służące wychodzeniu z kryzysu i usamodzielnianiu się - mówi nam psycholog Sulimir Szumielewicz z organizacji Lambda, która prowadzi ten hostel.
Jak się zgłosić?
W hostelu jest 12 miejsc dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności. Żeby się zgłosić wystarczy zadzwonić na linię wsparcia i porozmawiać z pracownikami hostelu. Osoby ubiegające się o przyjęcie mogą zgłosić się na kilka sposobów:
- dzwoniąc do hostelu poprzez Telefon Zaufania - (22) 628 52 22, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 18:00-21:00
- wysyłając e-mail na adres: hostel@lambdawarszawa.org.
Podstawą przyjęcia do hostelu interwencyjnego jest wywiad przeprowadzony przez zespół rekrutacyjny Stowarzyszenia Lambda Warszawa, który decyduje o zakwalifikowaniu. Przy zgłoszeniu wymagany jest aktualny certyfikat COVID.
Czytaj także: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie - 24.09 manifestacje na ulicach stolicy!
Źródło: Hostel dla osób LGBT+ w Warszawie już działa! Rafał Trzaskowski spełnił wyborczą obietnicę