Przemysław Czarnek

i

Autor: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej flickr.com Przemysław Czarnek

HIT w szkołach - czy lekcje wydłużą się przez nowy przedmiot?

2021-10-26 11:34

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, który ma się wkrótce pojawić w Polskich szkołach. Poznajemy coraz więcej szczegółów na ten temat. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był ostatnio pytany między innymi o to, czy przedmiot wydłuży czas przebywania uczniów i uczennic w szkołach. Co odpowiedział? Tego dowiecie się z artykułu.

Historia i teraźniejszość, w skrócie - HiT, ma być nowym przedmiotem w polskich szkołach. Kierowane przez Przemysława Czarnka ministerstwo edukacji i nauki zapowiedziało go jako część pakietu reform przewidzianych w tzw. Nowym Ładzie. MEiN wychodzi z założenia, że uczniowie i uczennice dotychczas w zbyt małym stopniu poznawali historię najnowszą. Dlatego też podstawa programowa HiT ma omawiać okres od połowy XX wieku do pierwszych dekad XXI wieku. Wiele osób zaczęło zadawać pytania między innymi o to, czy nowy przedmiot nie sprawi, że uczniowie i uczennice będą musieli dłużej przebywać na w szkole. Na ten i inne tematy szef resortu edukacji wypowiedział się ostatnio w jednym z wywiadów.

Dawid Kwiatkowski i jego hity w nieznanych wersjach. Gorący koncert w ESKA Live!

HiT - kto będzie się uczył nowego przedmiotu?

Jak podaje PAP, przywołując wypowiedzi Czarnka dla Polskiego Radia 24, przedmiot miałby być nauczany już od 1 września 2022 r. Plan zakłada uwzględnienie go w siatce godzin szkół ponadpodstawowych począwszy od klasy I. Oznacza to, że HiT pojawiłby się w planach lekcji uczniów i uczennic liceów, techników i szkół branżowych.

HiT - Co wiadomo o podstawie programowej?

Minister był również pytany o podstawę programową. Odpowiedział, że nad tym dopiero pracuje zespół ekspertów. On sam zaś nie wtrąca się w ich działania, gdyż "nie jest historykiem". Z jego słów wynika, że gotowy program zostanie zaprezentowany publicznie, by wszyscy, a zwłaszcza nauczyciele, mogli się z nim zapoznać.

Kto będzie uczył nowego przedmiotu?

Zdaniem Czarnka, nie będzie konieczności zatrudniania nowych nauczycieli na potrzeby tego przedmiotu. Uczyć mają go historycy i hostoryczki już zatrudnieni w szkołach.

Czy lekcje będą dłuższe przez nowy przedmiot?

Kwestią, która interesuje wiele osób, a szczególnie uczniów i uczennice, jest długość lekcji po wprowadzeniu nowego przedmiotu. Minister zapewnił, że nikt nie powinien się tego obawiać. Wprowadzenie przedmiotu Historia i teraźniejszość nie spowodowuje wydłużenia czasu przebywania w szkołach. Utrzymanie tej samej liczby godzin spędzonych na lekcjach ma zagwarantować ograniczenie materiału w innych przedmiotach, także w historii w zakresie nauczania o Starożytności i Średniowieczu. Szef resortu zaznaczył jednak, że nie chodzi o całkowite zmarginalizowanie tych epok, a jedynie o odchudzenie materiału.

Więcej informacji na temat nowego przedmiotu w szkołach poznamy zapewne jeszcze w 2021 roku.

Źródło: HIT w szkołach - czy lekcje wydłużą się przez nowy przedmiot?