Co to jest HiT? Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot w szkole, który pojawił się w planie lekcji od 1 września 2022 roku. O czym uczniowie będą się uczyć na lekcjach? Czym jest HiT? Pod tym skrótem, kryje się tak naprawdę przedmiot Historia i Teraźniejszość, podczas którego uczniowie będą uczyć się aktualnej podstawy programowej wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym. To jednak nie koniec. HiT dotyczy także najnowszej historii obejmującej wydarzenia z lat 1945-2015 w Polsce, ale i na świecie, o których do tej pory w szkole się nie mówiło. Mowa między innymi o katastrofie smoleńskiej, sposobach walki reżimu PRL z Kościołem w latach 60. i 70., a także o roli Kościoła katolickiego w Polsce w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego. Na lekcjach HiT-u młodzież będzie podejmować także tematy o zmianach kulturowych, ale także zahaczą o dziedzictwo kulturowe oparte na wierze.
HiT - od której klasy?
Które klasy będą miały w planie lekcji Historię i Teraźniejszość? Nowy przedmiot zastąpi WOS, czyli tak zwaną wiedzę o społeczeństwie i pojawi się w I klasie szkół ponadpodstawowych we wrześniu 2022 roku. HiT zastąpi WOS pod warunkiem, że zajęcia z tego przedmiotu były realizowane na poziomie podstawowym w liceach, technikach i szkołach branżowych. Jeśli chodzi o uczniów z klas o profilu humanistycznym, którzy uczą się WOS-u na poziomie rozszerzonym, nie będą mieć HIT-u, lecz jak to było do tej pory 8 godzin WOS-u.
Po co Historia i Teraźniejszość została wprowadzona do podstawy programowej? Według pomysłodawców i twórców, HiT ma otworzyć młodzież na świeższe wydarzenia. Uczniowie mają być bardziej świadomi tego, co działo się w Polsce po wojnie i co wydarzenia te wniosły do historii Polski.
ZOBACZ TAKŻE: Ferie 2024 - WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA. Kiedy wypadają ferie w przyszłym roku?
Polecany artykuł: