szkoła, lekcje

i

Autor: pixabay.com

SZKOŁA

HiT - nowy przedmiot w szkole. Co to jest Historia i Teraźniejszość? Które klasy obowiązuje?

2023-09-19 12:15

HiT to nowy przedmiot w szkole, który pojawił się w planach lekcji od roku szkolnego 2022/2023. Co to znaczy? O czym uczniowie uczą się podczas lekcji? Jakie klasy obowiązuje? Nowy przedmiot to Historia i Teraźniejszość, a w artykule poniżej wyjaśniamy,czego będzie uczyć się teraz młodzież w szkołach i dlaczego zaszła taka zmiana.

Co to jest HiT? Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot w szkole, który pojawił się w planie lekcji od 1 września 2022 roku. O czym uczniowie będą się uczyć na lekcjach? Czym jest HiT? Pod tym skrótem, kryje się tak naprawdę przedmiot Historia i Teraźniejszość, podczas którego uczniowie będą uczyć się aktualnej podstawy programowej wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym. To jednak nie koniec. HiT dotyczy także najnowszej historii obejmującej wydarzenia z lat 1945-2015 w Polsce, ale i na świecie, o których do tej pory w szkole się nie mówiło. Mowa między innymi o katastrofie smoleńskiej, sposobach walki reżimu PRL z Kościołem w latach 60. i 70., a także o roli Kościoła katolickiego w Polsce w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego. Na lekcjach HiT-u młodzież będzie podejmować także tematy o zmianach kulturowych, ale także zahaczą o dziedzictwo kulturowe oparte na wierze.

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1

HiT - od której klasy?

Które klasy będą miały w planie lekcji Historię i Teraźniejszość? Nowy przedmiot zastąpi WOS, czyli tak zwaną wiedzę o społeczeństwie i pojawi się w I klasie szkół ponadpodstawowych we wrześniu 2022 roku. HiT zastąpi WOS pod warunkiem, że zajęcia z tego przedmiotu były realizowane na poziomie podstawowym w liceach, technikach i szkołach branżowych. Jeśli chodzi o uczniów z klas o profilu humanistycznym, którzy uczą się WOS-u na poziomie rozszerzonym, nie będą mieć HIT-u, lecz jak to było do tej pory 8 godzin WOS-u.

Po co Historia i Teraźniejszość została wprowadzona do podstawy programowej? Według pomysłodawców i twórców, HiT ma otworzyć młodzież na świeższe wydarzenia. Uczniowie mają być bardziej świadomi tego, co działo się w Polsce po wojnie i co wydarzenia te wniosły do historii Polski.

ZOBACZ TAKŻE: Ferie 2024 - WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA. Kiedy wypadają ferie w przyszłym roku?

Powrót do szkoły. Rozwiążesz BANALNY test z matematyki? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
50 + 5 ⋅ 10 = ?
Listen to "Historia i teraźniejszość" on Spreaker.