Krew prosto z fabryki?

i

Autor: Canva Krew prosto z fabryki?

Historia jak z „True Blood”. SZTUCZNA KREW wejdzie na rynek

2021-10-15 10:15

Większość osób, które oglądały serial „True Blood” zapewne czeka z niecierpliwością na ujawnienie się wampirów po tym jak naukowcy z Japonii ogłosili wymyślenie sztucznej krwi. Czy wymyślenie substytutu dla krwi jest istotnym odkryciem tylko dla wampirów? A może odkrycie naukowców to prawdziwa rewolucja w medycynie… przeczytacie poniżej.

Krwiodawstwo czy produkcja krwi?

Krew jest niezwykle cenna z kilku powodów, po pierwsze do tej pory nie było jej substytutu i jedynym sposobem jej uzupełnienia u osób po np. operacji była transfuzja od żywego dawcy. Co też nie zawsze było takie łatwe bo grup krwi jest aż 4 i każda z nich ma dwa czynniki Rh. Fakt, że do tej pory nie wymyślono substytutu krwi powodował, że krew niektórych rzadkich grup krwi jest wręcz produktem ekskluzywnym, którego ciągle brakuje. Zostanie krwiodawcą to szlachetna inicjatywa, ale aby oddać krew trzeba spełnić wiele wymogów zdrowotnych i nie można tego robić zbyt często. Niestety ilość osób które oddają swoją krew nadal jest zbyt mała by zaspokoić wszystkie potrzeby. Co chwil organizowane są zbiórki krwi dla osób potrzebujących transfuzji. Wynaleziona przez Japończyków "sztuczna krew" może być rozwiązaniem na braki w dostępie do świeżej krwi. Według wstępnych badań "sztuczna krew" którą wyprodukowali mogłaby zostać przetoczona każdemu, bez względu na grupę krwi.

Jak działa sztuczna krew?

Sztuczna krew opracowana przez Japończyków może naśladować i pełnić funkcje biologiczne krwi. Syntetyczny surogat magazynuje i transportuje tlen, gdy pacjent podczas operacji lub na skutek urazu traci dużo krwi. Hemoglobina, która zwykle zajmuje się transportem tlenu do tkanek w sztucznej krwi zastąpiona została „pęcherzykami hemoglobiny” o średnicy zaledwie 250 nanometrów, które służą jako nośnik tlenu. Substytut tego niezbędnego białka na bazie liposomów zmieszano z osoczem, czyli żółtawym płynem, który stanowi podstawę krwi. Wyniki wstępnie przeprowadzonych eksperymentów są mieszane, jednak zadowalające. Jeśli dalsze badania kliniczne i obserwacja po przetoczeniu „sztucznej krwi” będą satysfakcjonujące to może już wkrótce krwiodawstwo nie będzie jedynym sposobem na pozyskanie krwi.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy znasz stolice wszystkich województw? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 16
Miastem wojewódzkim mazowieckiego jest?
Albańczycy przepraszają: Jest nam wstyd za kibolski skandal
Źródło: Historia jak z „True Blood”. SZTUCZNA KREW wejdzie na rynek