Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP

Grupa Wagnera – tajemnica prywatnej armii Putina [PODCAST]

2022-04-25 11:03

Prywatna armia, czy firma ochroniarska? Grupa Wagnera to nic innego jak najemna armia, która jest wynajmowana przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Współpracuje również z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa pochodzi o jej założyciela i głównego dowódcy Dmitrija Utkina, pseudonim Wagner.

Władimir Putin mając dostęp do pieniędzy Rosji nie patrzy na rachunki, które przesyłają mu najemnicy z grupy Wagnera. Zarobki w prywatnej armii przewyższają te z wojska państwowego. U wagnerowców stawki zaczynają się od 1000 dolarów w najniższej opcji, a kończą na kilkuset tysiącach dolarów w specjalnych jednostkach wojskowych. Płaca jest w systemie miesięcznym. Ludzie Wagnera to nie tylko osoby, które kiedyś były związane z KGB, czy służbami wywiadu wojskowego. Okazuje się, że armia Dmitrija Utkina to przede wszystkim byli kryminaliści, policjanci i osoby, które popierają politykę Władimira Putina. Całe istnienie grupy Wagnera opiera się na luce prawnej w konwencji genewskiej. Co ciekawe, żadne z państw nie zgłosiło tego bubla prawnego i nie został on poprawiony od wielu lat. Cały podcast Kuby Adamiaka i Damiana Wilczyńskiego do posłuchania na radiosupernova.pl.

Listen to "Grupa Wagnera – tajemnica prywatnej armii Putina" on Spreaker.

Wojna w Ukrainie. PODCASTY

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku, prezentujemy Wam sylwetki osób, które są bezpośrednio zaangażowane w konflikt. Do tej pory Kuba Adamiak i Damian Wilczyński stworzyli następujące sylwetki: