Najbardziej odlotowy Festiwal w kraju-bo tak nazywamy nasz Festiwal Balonowy, odbędzie się tradycyjnie w pierwszym tygodniu lipca. !5. edycja będzie niezwykła-ponieważ największa z dotychczasowych. Rozbudowaliśmy festiwal o dodatkowe loty i mnóstwo innych atrakcji. Oprócz festiwalu Food-tracków turyści będą mogli zobaczyć mini balony, które zostaną rozmieszczone w okolicy Centrum Konferencyjnego Zamek. Zadbaliśmy również o możliwość zobaczenia naszego miasta z góry. W tym celu zapewniliśmy możliwość wykupienia lotu helikopterem.
Sam Festiwal Balonowy jest rozpoznawalny w całym kraju. Wydarzenie po przerwie spowodowanej COVID-19 nie tylko powróciło, ale również stało się marką, która rozsławia Pomorze Zachodnie i Szczecinek w całym kraju i Europie. Unikalną formułę Festiwalu zapewniają przede wszystkim nocne gale. Pierwsza-piątkowa to taniec balonów, które rozstawione na płycie boiska „tańczą” w rytm muzyki. Tegoroczna edycja będzie w tym elemencie szczególna. Dyrygent, który co roku nadawał rytm balonom, zyska dodatkową pomoc w postaci muzyka oraz rapera. Silna pozycja Festiwalu to zasługa nietuzinkowej oferty, która co roku przyciąga tysiące turystów oraz dobrej współpracy z Panem Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, który co roku wspiera organizację Festiwalu.
Kolejna gala nocna to pokaz paralotniarzy nad Jeziorem Trzesiecko. Jest to coś nowego, żaden festiwal balonowy nie posiadał jeszcze w swojej ofercie połączenia paralotni oraz balonów. Pokaz tych pierwszych w zeszłym roku przyciągną tysiące widzów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla nich pewną niespodziankę.
Festiwal Balonowy w Szczecinku to największe tego typu wydarzenie w naszym kraju. Tegoroczna edycja przyciągnęła nad Trzesiecko 40 załóg baloniarzy. Niezwykle satysfakcjonujące jest, że baloniarze reprezentują różne nacje. Wśród nich będą Polacy, Niemcy, Szwedzi oraz Francuzi.
- Dla Szczecinka Festiwal Balonowy to jeden z ważnych produktów turystycznych. Wydarzenie gromadzące kilka tysięcy ludzi, łączące różne potrzeby kulturalne to doskonały kierunek budowania rozpoznawalności miasta. Zależy nam, żeby Szczecinek był utożsamiany właśnie z takimi emocjami i energią, jaką niesie za sobą Festiwal Balonowy. Projekt, który zapoczątkowaliśmy 15 lat temu, dziś przynosi wspaniałe efekty. Tak właśnie chcemy rozwijać miasto z myślą o tym, co będzie za kolejne 15, 20 czy 30 lat. Tegoroczna edycja Festiwalu to największa tego typu impreza w kraju. To dla nas ogromna nobilitacja, ale również wyzwanie, aby festiwal z roku na rok przyciągał coraz większą grupę turystów - fragment wypowiedzi Burmistrza Miasta Szczecinek.
Historia przykładowego pilota:
Thomas Ruchay numer rejsowy D-OLME
Nazywam się Thomas Ruchay, mam 55 lat i mieszkam w Dreźnie.
Jestem zapalonym baloniarzem od prawie 30 lat. Oprócz moich dwóch małych balonów, „kolorowego OLME” i demonstratora Kubicka, latam także komercyjnie dla innych firm w Niemczech i Austrii. Kolorową OLME zaprojektowały moje dzieci, dlatego nosi etykietę D-O à L=Leo M=Mia E=Ella. Mój syn Leo jest już trzecim pokoleniem latającym tym balonem w sportach lotniczych. Moja rodzina jest całkowicie za baloniarstwem, za co jestem bardzo wdzięczny, inaczej uprawianie tego wspaniałego sportu nie byłoby możliwe.W Niemczech zajmuję się szkoleniem jako nauczyciel i egzaminator oraz kieruję organizacją szkoleniową (ATO) Niemieckiego Stowarzyszenia Wolnych Sportów Balonowych (DFSV) i jestem jednym z przedstawicieli niemieckiego obszaru czeskiej firmy Kubicek, produkującej balony. Jest nam niezmiernie miło móc w końcu ponownie wziąć udział w Waszym wydarzeniu balonowym w Polsce.
Program wydarzenia
Czwartek, 4 lipca
- ok. godz. 19:00 – briefing i wieczorne loty – Osir, ul. Piłsudskiego 3
- godz. 22:00 – przejazd ulicami Szczecinka konwoju samochodów z uzbrojonymi palnikami
Piątek, 5 lipca
- ok. godz. 6:00 - poranne loty – Osir, ul. Piłsudskiego 3 lub starty zewnętrzne
- godz. 8:00 – 11:00 – tankowanie, ul .Cieślaka 4
- ok. godz. 19:00 - wieczorne loty, tereny Osir, ul. Piłsudskiego 3 lub starty zewnętrzne
- godz. 22:30 - Nocna Gala Balonowa - artystyczny pokaz, w którego trakcie króluje muzyka i światło. Podświetlone balony unoszą się w rytm muzyki, a ton nadaje im doświadczony dyrygent. Pokaz mini balonów, balonów na ogrzane powietrze - Osir, ul. Piłsudskiego 3
Sobota, 6 lipca
- ok. godz. 06:00 - poranne loty – Osir, ul. Piłsudskiego 3 lub starty zewnętrzne
- ok. godz. 19:00 - wieczorne loty, tereny Osir, ul. Piłsudskiego 3
- godz. 22:00 – Wieczorne pokaz lotniczy z pirotechniką nad jeziorem Trzesiecko
Niedziela, 7 lipca
- godz. 6:00 - poranne loty