Facebook

i

Autor: pixabay.com Facebook

FACEBOOK ZASZKODZIŁ POLSCE - Washington Post ujawnia informacje serwisu

2021-10-28 15:26

Facebook mierzy się z wielkim kryzysem wizerunkowym. W radzeniu sobie z tą sytuacją na pewno nie pomogą informacje ujawnione przez Washington Post. Dziennik pisze o negatywnym wpływie serwisu na sytuację w Polsce. Informacje mają pochodzić z wewnętrznego raportu Facebooka.

Polski wątek w sprawie kryzysu Facebooka. Amerykański dziennik Washington Post ujawnia informacje zawarte w wewnętrznym raporcie serwisu Marka Zuckerberga. Dotyczą one negatywnego wpływu, jaki gigant mediów społecznościowych wywarł na sytuację w naszym kraju. Raport został przygotowany przez zespół zespół Facebooka wysłany do Europy w 2019 roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Autorzy rozmawiali ze zwykłymi obywatelami i obywatelkami Polski, oraz z politykami i polityczkami największych partii w kraju. Wnioski nie pozostawiają złudzeń - Facebook wpłynął na pogłębienie się politycznych podziałów.

Jurowce. Pędził 138 km/h mając 1,5 promila alkoholu w organizmie

"Społeczna wojna domowa"

Washington Post powołuje się na informacje z raportu, w którym mowa była o prowadzonej online "społecznej wojnie domowej" między zwolennikami największych partii. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Platforma Obywatelska oskarżały social-media o wpływ na większą polaryzację polityczną. Dziennik twierdzi, że wpływ miały na to algorytmy Facebooka:

Naczelny dyrektor Facebooka, Mark Zuckerberg, ogłaszał, że wprowadzenie do algorytmu zmian w ubiegłym roku, było próbą wspierania bardziej "znaczących" interakcji na platformie. Tymczasem zmieniły politykę na gorsze.

Facebooka pomógł Konfederacji?

Washington Post stwierdza również, że na całej sytuacji skorzystała Konfederacja. Autorami 14. najpopularniejszych postów kont partii byli właśnie członkowie Konfederacji. W artykule zacytowano Tomasza Grabarczyka:

To "algorytm nienawiści" – powiedział Tomasz Grabarczyk, który kieruje zespołem ds. mediów społecznościowych partii. Ale generalnie treści Konfederacji mają się dobrze - w tym także wiele postów przeciwko imigracji, lockdwnowi i sceptycznych wobec szczepionek [...] "Myślę, że jesteśmy dobrzy w przekazach emocjonalnych" – powiedział (Grabarczyk).

Facebook odpowiada

Dziennik rozmawiał też z Dani Lever, rzeczniczką Facebooka. Przyznała, że serwis jest świadom prób wykorzystywania mechanizmów FB dla uniknięcia kar i cały czas stara się reagować na zachowania łamiące normy portalu. Dodała, że Facebook nie jest odpowiedzialny za podziały w Polsce, gdyż jeśli serwis faktycznie wpływałby na polaryzację polityczną, działoby się tak wszędzie tam, gdzie jest popularny. Tymczasem jest inaczej.

Artykuł Washington Post oparty jest na dokumentach nazwanych Facebook Papers. Materiał amerykańskiego dziennika znajdziecie tutaj.

Źródło: FACEBOOK ZASZKODZIŁ POLSCE - Washington Post ujawnia informacje serwisu