Szynobus napędzany...kupą? Czemu nie!

i

Autor: Canva/Fot. Ultra Light Rail Partners Szynobus napędzany...kupą? Czemu nie!

Ekologiczne szynobusy napędzane…kupą

2021-10-05 9:38

Obecnie na rynku jest coraz więcej pojazdów czerpiących energię z różnych źródeł energii – od ogniw wodorowych po napęd elektryczny czy hybrydowy. Nowy wynalazek z Wielkiej Brytanii wyznacza nowy kierunek pozyskiwania energii potrzebnej do transportowania ludzi. Sprawdźcie sami co już wkrótce będzie napędzało wasze auta.

Źródło energii, które znajdziesz we własnej toalecie.

Nowym ekologicznym gazem napędzającym pojazdy przyszłości ma być biometan. To właśnie biogaz z ludzkich odchodów będzie źródłem energii napędzającej ekologiczny szynobus. I chociaż biometan nie jest żadną nowością, to jednak dopiero teraz pojawia się coraz więcej projektów, które mają uczynić z tego paliwa praktyczny użytek. Innowacyjny eko-szynobus Bio ultra, został zaprojektowany i zbudowany przez brytyjską firmę Ultra Light Rail Partners. Producenci założyli, że ich pojazd ma być w pełni ekologiczny, a paliwem dla szynobusu będzie biometan pozyskany z odchodów ludzkich oraz opadów organicznych. Uzyskany w ten sposób biogaz ma być przetwarzany na energię elektryczną, która będzie ładowała akumulatory, a one zasilały system silników elektrycznych. Według producentów nowy pojazd nie tylko nie będzie emitował do atmosfery dwutlenku azotu, ale również będzie usuwał z powietrza dwutlenek węgla!

Eko-szynobus Bio Ultra ma 20 metrów długości, waży 20 ton i może przewieźć jednorazowo do 120 pasażerów.

Zamontowane w eko-busie zbiorniki na biometan, pozwolą mu pokonać nawet 3000 kilometrów pomiędzy tankowaniami. Żeby zapewnić ekologicznym szynobusom dostęp do źródła energii firma Ultra Light Rail Partners zamierza w kolejnych latach zbudować na tarasach kolei w całej Wielkiej Brytanii specjalne silosy na odpady organiczne. Obecnie Brytyjska firma rozpoczęła już pierwsze testy eko-szynobusów. Na razie przewożą one do 60 pasażerów na krótkich dystansach. Czy napędzane ludzkimi odchodami pojazdy zastąpią „elektryki”, do których napędzania nadal używa się w większości energii pozyskiwanej z paliw kopalnych? Miejmy nadzieję, że tak, bo akurat tego źródła bio-energii raczej nam nie zabraknie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ o Gwiezdnych Wojnach. Jak dobrze znasz uniwersum Star Wars?

Pytanie 1 z 15
Kto skomponował pamiętny utwór "Duel of the fates"?
Źródło: Ekologiczne szynobusy napędzane… kupą