telefon

i

Autor: Pixabay Operatorzy komórkowi zablokują SMS-y wyłudzające dane

Dzwoni do Ciebie ten numer? Uważaj! Możesz mieć kłopoty, jeśli odbierzesz!

2022-02-02 9:13

Jeśli dzwoni do Ciebie ten numer, możesz mieć problem. Zarówno w przypadku odebrania, jak i nie. Co więc najlepiej zrobić, kiedy zobaczymy na ekranie wyświetlacza ten numer? Jak się zachować? Sprawdźcie poniżej, o co chodzi.

Chodzi o numer 22 560 16 00. Należy on do infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się jednak okazuje, gdy odbierzemy, możemy nie usłyszeć tam osoby, która chce nam przedstawić ofertę instytucji, czy też po prostu pomóc rozwiązać problem. Pod numer ten zaczęli podszywać się cyberprzestępcy wykorzystujący popularny już "spoofing". Pomimo tego, że mogą dzwonić z zupełnie innego numeru, na ekranie telefonu wyświetli się właśnie ten z infolinii ZUS-u.

W związku z tym procederem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał specjalny komunikat. W oświadczeniu przekazano, że celem cyberprzestępców jest wyłudzenie naszych danych osobowych oraz informacji logowania do systemu PUE ZUS.

"Dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny! Numer i nazwę dzwoniącego, które wyświetlają się na ekranie telefonu, da się zafałszować" - piszą. 

Dzwoni numer ZUS 22 560 16 00. Co zrobić?

Zarówno w przypadku odebrania, jak i nie, możemy trafić na komplikacje. Z jednej strony, gdy już nawiążemy rozmowę, możemy trafić na oszusta, z drugiej - na pracownika. Jeżeli nie odbierzemy, gdy dzwoni urzędnik - możemy mieć problemy. Warto jednak zaznaczyć, czym mogą różnić się informacje, które będą od ciebie wymagane. Osoba z infolinii ZUS, nigdy nie zapyta o Twoje dane osobowe, a także o informacje potrzebne do zalogowania się do systemu PUE. Pamiętaj, że konsultant zadzwoni tylko po to, aby przekazać ci konkretną informację. Oszuści z kolei mogą wykorzystywać różne techniki manipulacji, aby wyłudzić dane wrażliwe i przejąć profil w ZUS, a nawet wyczyścić konto bankowe. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 01.02 (Goście: Jarosław Gowin - Porozumienie oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Przemysław Czarnek
Źródło: Dzwoni do ciebie ten numer? Uważaj! Możesz mieć kłopoty, jeśli odbierzesz!