Dzień Matki 2022. Kiedy przypada święto wszystkich mam w Polsce?

i

Autor: Sasint/cc0/Pixabay.com Dzień Matki 2022. Kiedy przypada święto wszystkich mam w Polsce?

Dzień Matki 2022. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

2022-05-16 11:06

Dzień matki wypada raz w roku, zawsze w tym samym terminie i jest to wyjątkowy moment, który powinno się poświęcić właśnie mamie. Warto wtedy też wręczyć jej prezent. Kiedy wypada to święto i jak powinno się je dokładnie celebrować? Jaka jest jego historia? Sprawdźcie poniżej.

Już niedługo będziemy obchodzić Dzień Matki. To bardzo ważny i wyjątkowy dzień, o którym należy pamiętać. Za każdym razem święto to wypada w tym samym terminie. Składamy wtedy życzenia naszym mamom, wręczamy prezent i doceniamy jej obecność. Dzień Matki celebruje się nie tylko w Polsce. Znany jest też w wielu innych krajach na świecie. Nie ma narzuconego konkretnego sposobu jego uczczenia.

Dzień Matki 2022. Kiedy wypada?

Data Dnia Matki jest stała. Obchodzi się go 26 maja. W tym roku będzie to czwartek. Warto w tym dniu pamiętać o tak ważnej osobie w naszym życiu. Idealnym prezentem z tej okazji jest wręczenie kwiatów, czekoladek, biżuterii lub inny skromny dar. Małe dzieci mogą zrobić laurki. Pamięć i celebrowanie Dnia Matki sięga już starożytności. Początkowo wyglądało to nieco inaczej: główną postacią były matki-boginie, które symbolizowały bóstwa płodności i urodzaju. Gdy pojawiło się chrześcijaństwo, święto na jakiś czas odeszło w niepamięć, gdyż miało charakter mitologiczny, a nawet pogański. Powróciło jednak w XVII wieku na terenach Anglii i przybrało nową formę. Corocznie, w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach, a następnie składano matkom prezenty w postaci kwiatów lub słodyczy. Dzień ten był wolny od pracy. Przyjmuje się, że oficjalnie święto to zapoczątkowane zostało w Stanach Zjednoczonych za sprawą Anny Jarvis z Filadelfii. W 1914 r. kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. 

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Daty są różne. W Norwegii jest to np. druga niedziela lutego, w Słowenii, Bułgarii i Maroko 8 marca, a na Węgrzech pierwsza niedziela maja.

Rajd Pojazdów Zabytkowych przy Zamku w Rydzynie

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Dzień Matki 2022. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?