Tablica rejestracyjna / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska

Duże zmiany w rejestracji samochodu! Nie trzema wymieniać tablic, znikają też naklejki!

2022-01-21 10:51

Od 31 stycznia 2022 roku będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu niezależnie od tego, czy numer odpowiada rejonowi, w którym pojazd jest od nowa zarejestrowany. To jednak nie koniec zmian, które czekają nas już z końcem stycznia.

Szykują się duże zmiany dla kierowców, który zamierzają kupić używany samochód! Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że od 31 stycznia 2022 roku będzie istniała możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba ponosić opłaty za najczęściej wydawane tablice samochodowe. Poza tym, od 4 września 2022 roku nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną.

KTÓRE "BLACHY" BĘDZIE TRZEBA WYMIENIĆ?

Będą jednak wyjątki! Jakie? Przede wszystkim miłośnicy czarnych starych tablic rejestracyjnych będą musieli je wymienić. Tutaj nie można już ich zachować, więc jeśli kupimy stare auto które takowe posiada i tak będziemy musieli je wymienić. Drugi wyjątek to tablice na których widnieje jeszcze polska flaga, a nie gwiazdki Unii Europejskiej.

Delfin

JESZCZE WIĘCEJ UPROSZCZEŃ DLA KIEROWCÓW

To jednak nie koniec. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało więcej zmian mających na celu uproszczenie procedury rejestracji pojazdów. Zniesione zostanie bowiem wydawanie kart pojazdu oraz naklejek które trzeba umieszczać za przednią szybą. Dzięki temu właściciele samochodów oszczędzą pieniądze, ale przede wszystkim skończy się skrobanie przedniej szyby po każdym zakupie używanego auta. Te zmiany wejdą w życie od 4 września 2022 roku. 

Kolejną dużą zmianą będzie wycofanie pojazdu z ruchu. W praktyce oznacza to, iż jeśli nasze auto czeka bardzo długa naprawa możemy je wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Taki zabieg będzie można przeprowadzić raz na trzy lata. Po przywróceniu go do ruchu będzie trzeba przejść obowiązkowy przegląd. Za okres, kiedy samochód jest wycofany z ruchu, nie trzeba opłacać obowiązkowego ubezpieczenie OC.

Czy wiesz jaki mandat dostaniesz za to wykroczenie? Sprawdź się naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Przekraczając prędkość o 71 km/h i więcej trzeba liczyć się z mandatem o wysokości?
Kierująca skodą  na ul. Krzywoustego przekroczyła prędkość o 36 km/h

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: WAŻNE ZMIANY w rejestracji samochodu od 31 stycznia. Będzie to spore udogodnienie!