Burza

i

Autor: pixabay.com Burza

DERECHO możliwe nad Polską 17.02 - czym jest to groźne zjawisko pogodowe?

2022-02-16 15:36

Takie zjawisko występuje w naszej części świata bardzo rzadko. Możliwe jednak, że nawiedzi Polskę późną nocą i we wczesnych godzinach porannych w czwartek, 17. lutego. Czym jest derecho i jak powstaje? O tym przeczytacie w naszym artykule.

DERECHO nad Polską! Informacje o możliwości wystąpienia tego zjawiska pogodowego zaczęły się pojawiać w środę, 16. lutego. Ma ono związek z nadciągającymi burzami i wichurami wywoływanymi przez potężny niż Dudley. W nocy ze środy na czwartek (16-17.02) ma się on przemieszczać znad Morza Północnego nad Bałtyk. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę wydał ostrzeżenia dla całego kraju. Zachód polski objęto nawet najwyższym, trzecim stopniem zagrożenia! Tam wiatr w porywach może osiągać prędkość 120 km/h! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y informujące o możliwych przerwach w dostawie prądu i trudnych warunkach na drogowych oraz zachęcające do pozostania w domu w czasie burz. Tych komunikatów nie powinniśmy lekceważyć - synoptycy uważają, że skala zjawisk pozwoli na zakwalifikowanie ich jako derecho. O tym, czym jest, piszemy w dalszej części artykułu.

Czym jest zjawisko derecho?

O możliwości wystąpienia zjawiska derecho w Polsce, 17. lutego informuje między innymi Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz. W jego wpisie na Facebooku czytamy: Realne jest, iż ostatecznie układ burzowy zostanie zakwalifikowany do derecho.

Szaleńcza ucieczka przed policją

Derecho (z hiszpańskiego "prosto") to rozległa i długotrwała burza wiatrowa, która swoim zasięgiem może objąć ogromny obszar, niekiedy powierzchnię kilku krajów! Derecho jest niszczycielską siłą, która powoduje ogromne szkody. Według kryteriów Storm Prediction Center za derecho uznaje się burzę pozostawiającą ciągły pas zniszczeń o długości co najmniej 463 km.

Jak powstaje derecho?

Zjawisko derecho związane jest z linią szkwałową bądź tzw. Bow Echo (rozległy układ burzowy w kształcie łuku), które tworzą się w silnie rozwiniętych burzach wielokomórkowych. Istnieją 3 typy derecho:

  • progresywne - powodowane przez jedno, długotrwałe zjawisko Bow Echo. Pas zniszczeń może mieć szerokość kilkuset kilometrów.
  • seryjne - polega na wytworzeniu się rozległej linii szkwałowej, w której występuje kilka zjawisk Bow Echo. Pas zniszczeń jest dużo szerszy, niż w przypadku typu progresywnego. Niesie też ryzyko huraganów.
  • hybrydowe - łączący cechy obu powyższych typów.

Derecho w Polsce

Polska nie raz doświadczała niszczycielskiej siły derecho. Ostatni raz mieliśmy z tym do czynienia w 2017 roku. Układ zawierający linię szkwału wytworzył się na pograniczu Czech i Polski. W naszym kraju burza przybrała na sile. Najwięcej szkód derecho wyrządziło w pasie od Rawicza przez okolice Jarocina, Wrześni, Gniezna, Nakła nad Notecią, a także w rejonie Chojnic, w Borach Tucholskich i na Kaszubach. W wyniku nawałnicy zginęło 6 osób, a 48 zostało rannych. Wiatr zniszczył wówczas 79,7 tys. hektarów lasu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: DERECHO możliwe nad Polską 17.02 - czym jest to groźne zjawisko pogodowe?