Czym są bańki informacyjne. Dlaczego czujemy się w nich tak komfortowo.

i

Autor: canva.com Czym są bańki informacyjne. Dlaczego czujemy się w nich tak komfortowo.

Czym są bańki informacyjne. Dlaczego czujemy się w nich tak komfortowo?

2021-07-08 12:48

W sieci coraz częściej szukamy różnych informacji, okazuję się, że to prosty krok do zamknięcia się w bańce medialnej. Czym jest taka bańka i czy jest niebezpieczna. Ten temat postanowił poruszyć Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Czym są bańki informacyjne. Dlaczego czujemy się w nich tak komfortowo. Od wielu już lat żyjemy w czasach cyfrowej rewolucji. Coraz częściej porady szukamy w internecie zamiast radzić się specjalistów. To w dużej mierze utwierdza nas w naszych poglądach. W ten sposób nieświadomie zamykamy się w swoim świecie i nie dopuszczamy do siebie ludzi z innymi przekonaniami, bo tak jest nam wygodniej. Nie chcemy konfrontować się z ludzi, którzy na ten sam temat mają zupełnie odmienne zdanie. Bańki medialne są odpowiedzialne za ogromne podziały w naszym społeczeństwie? Coraz więcej osób żyje w świecie wygodnych informacji, z którymi każdy odbiorca się zgadza.

Wimbledon. Potężna kasa dla Huberta Hurkacza! Ile Polak zarobił za wygraną z Federerem?

Lukas Podolski już w Polsce. Przywitała go legenda

Czym są bańki informacyjne. Dlaczego czujemy się w nich tak komfortowo.

Artur Jarząbek postanowił przybliżyć ten temat w swoim programie supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił psychologa społecznego dr. Konrada Maja z Uniwersytetu SWPS oraz medioznawcę, profesora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Piotra Drzewieckiego. Maj stwierdził, że bański informacyjne są dla nas wygodne. Są to informację, które do nas docierają wyselekcjonowane, algorytmy nam je tak przygotowują, żebyśmy byli z nich zadowoleni. One wpisują się w nasz światopogląd, ale niebezpieczeństwo wiąże się, z tym że w pewnym momencie mamy wizję świata bardzo spójną i jesteśmy bardzo pewni tej wizji świata co może być niebezpieczne.

Akcja "prędkość" w całej Polsce. Wzmożone kontrole policji. Lepiej ściągnij nogę z gazu!

Wyszyński uważa, że jest to poważny problem. Media powinny nas rozwijać, powinniśmy się stykać z treściami, które nie są w obszarze naszych dotychczasowych zainteresowań. A niestety mechanizmy na przykład na YouTube oparte są o tak zwane AdSense, czyli opracowują taką logikę, jeżeli nas coś interesuje, to będą podsyłane takie treści, które pasują do tych zainteresowań. Tymczasem człowiek poszukuje czegoś innego jakiegoś nowego doświadczenia.

Słuchaj Czym są bańki informacyjne. Dlaczego czujemy się w nich tak komfortowo