Czy zbliża się koniec ery pieniądza papierowego? Eksperci wyjaśniają.

i

Autor: canva.com Czy zbliża się koniec ery pieniądza papierowego? Eksperci wyjaśniają.

Czy zbliża się koniec ery pieniądza papierowego? Eksperci wyjaśniają.

2021-05-20 13:02

Cyfrowe pieniądze zamiast tradycyjnej waluty? Robiąc zakupy coraz częściej wybieramy płatności kartą zamiast tradycyjnych banknotów. To zdecydowanie wygodniejsza, ale i szybsza metoda płatności. Wiele razy mogliśmy się spotkać ze stwierdzeniem, że kasjer nie ma jak wydać i musi rozmienić. Przy zastosowaniu cyfrowej waluty ten problem znika.

Czy zbliża się koniec ery pieniądza papierowego? Eksperci wyjaśniają. W wielu krajach trwają pracę nad zamianą tradycyjnego pieniądza w cyfrową gotówkę. Pojawiły się głosy, że wprowadzenie elektronicznych pieniędzy spowoduje spadek przestępczości. Gotówka jest dla polskiego państwa niewygodna, zapewnia anonimowość i jej obrót jest znacznie trudniejszy do skontrolowania. Przeciwnicy tego systemu płatności mówią, że oznacza to większą inwigilację. Przykładem jest sytuacja, kiedy chcemy odkupić coś od naszego sąsiada, dajemy mu gotówkę i nikt nie sprawdza, co i za ile kupiliśmy. W świecie cyfrowych płatności wszystkie transakcję będą zapisywane i do sprawdzenia. Eksperci przypuszczają, że jeżeli pojawi się taka forma płatności, to możemy wrócić do czasów, kiedy swoje triumfy święcił handel wymienny.

Hulajnogi elektryczne: Duże zmiany w przepisach od 20.05. Co się zmieniło?

Jak pandemia wpłynęła na życie seksualne Polek i Polaków?

Czy zbliża się koniec ery pieniądza papierowego?

W programie SuperNova w samo południe Artur Jarząbek rozmawiał ze Zbigniewem Wiśniewskim wiceprezesem fundacji Polska Bezgotówkowa oraz Mateuszem Albinem dziennikarzem Super Biznesu. Dzisiaj w Polsce jest ponad milion urządzeń płatniczych. Możemy zauważyć duże zmiany w podejściu konsumentów, które wprowadziła pandemia. Wiele sklepów zachęcało do płatności bezgotówkowych. Ponad dwadzieścia procent polaków deklaruję, że płaci tylko kartą, mówi ekspert Zbigniew Wiśniewski. Dodaję również że w najbliższej przyszłości gotówka nie zniknie z polskiego rynku.

Jakie obostrzenia na wakacje 2021? Rząd poluzuje aktualne obostrzenia?

Albin przypomina, że proces stworzenia elektronicznej gotówki nie będzie trwał kilka dni. Zmiana nie będzie wyglądała tak, że przestaniemy płacić pieniędzmi papierowymi, musiałaby powstać nowa waluta stworzona przez bank centralny. Dziennikarzem Super Biznesu twierdzi, że po wprowadzenie takiej formy płatności może wrócić handel wymniemy lub zaczniemy płacić w zagranicznej walucie. Całej rozmowy na temat elektronicznej waluty możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Czy zbliża się koniec ery pieniądza papierowego? Eksperci wyjaśniają.