Czy za brak szczepienia stracimy pracę? Eksperci wyjaśniają.

i

Autor: canva.com Czy za brak szczepienia stracimy pracę? Eksperci wyjaśniają.

Czy za brak szczepienia stracimy pracę? Eksperci wyjaśniają

2021-06-02 12:50

Pandemia koronawirusa zmieniła funkcjonowanie wielu firm. Od marca 2020 roku, część pracowników przeszła na pracę zdalną. Na szczęście wielu pracodawców już zapowiada powroty do biur, często niestety pod warunkiem zaszczepienia.

Czy za brak szczepienia stracimy pracę? Eksperci wyjaśniają. Sytuacja w Polsce wraca pomału do normy. Otworzyły się restaurację, kina, hotele czy siłownie. Wielu pracowników wraca do biur po ponad rocznej pracy zdalnej. Niestety wielu pracodawców sugeruję swoim podwładnym, że pracować mogą, ale powinni się zaszczepić. Jako jedne z pierwszych zawodów, które spotkały się z takim zachowaniem są nauczyciele. W sieci bardzo często możemy przeczytać historię pedagogów, którzy wprost dostali informację od pracodawcy, że jeśli się nie zaszczepią, to nie będą mogli pracować z dziećmi. A przecież praca nauczyciela właśnie na tym polega. W wielu zakładach pracy zostały przeprowadzone ankiety, w których pracownicy byli pytani, czy są chętni się zaszczepić. Przedstawicielka Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom mówi o wielu skargach, które wpływają do nich już od połowy lutego.

Limit osób w restauracji. Czy zostanie zwiększony na wakacje?

Roman Kołtoń WYWRÓŻYŁ Lewandowskiemu, co osiągnie na Euro 2020: „Strzeli...” | Futbologia

Czy za brak szczepienia stracimy pracę? Eksperci wyjaśniają.

Artur Jarząbek postanowił zająć się tym tematem w swoim programie SuperNova w samo południe. Zaprosił do rozmowy Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzatę Marczulewską oraz Adw. Grażynę Wódkiewicz. Marczulewska mówi, że mają mnóstwo zapytań odnośnie szczepień. Jedni pracownicy zgłaszają się, że nie chce się zaszczepić, a chce ich do tego zmusić pracodawca, ale są też przypadki, w których pracownik chce się szczepić, a pracodawca utrudnia mu to i nie daje w tym dniu urlopu. Najwięcej zapytań pojawia się w temacie tego, czy zatrudniający może nas zwolnić lub, czy osoby zaszczepione mogą być dodatkowo wynagradzane przez pracodawcę. 

Luzowanie obostrzeń od 6 czerwca. Jesteś zaszczepiony? Limity nie będą Cię obowiązywały

Wódkiewicz stwierdziła, że z punktu widzenia obowiązujących przepisów pracodawca nie ma żadnego, prawnego narzędzia do wymuszeniu na pracowniku zaszczepienia się. Adwokat obawia się, że pracodawca może w różne sposoby dyskryminować pracowników np. rozdzielać ich na pokoje zaszczepione i niezaszczepione co może być pewną dokuczliwością związaną z wykonywaniem swoich codziennych obowiązków. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.