Poniedziałek Wielkanocny nazywany też Lanym Poniedziałkiem, to drugi dzień świąt wielkanocnych. Choć jest to mniej uroczysty dzień, niż Niedziela Zmartwychwstania, to nadal pozostaje ważnym momentem w kalendarzu liturgicznym. Tego dnia wierni również wybierają się na mszę świętą do kościoła, by w dalszym ciągu świętować Zmartwychwstanie Chrystusa. Wówczas wspominają o pierwszych spotkaniach Jezusa z uczniami po Zmartwychwstaniu i umacniają swoją wiarę w zwycięstwo życia nad śmiercią. Poniedziałek Wielkanocny to dzień rodzinny, kiedy nadal spotykamy się z bliskimi przy wspólnym stole, by spożywać tradycyjne potrawy, śmiać się i rozmawiać.
Jednym z kluczowych momentów tego dnia jest również śmigus-dyngus, czyli oblewanie się wodą. Zwyczaj ten ma długą historię i pierwotnie wiązał się z oczyszczeniem i odnowieniem. Dziś w polskich domach dzieci, młodzież, ale i dorośli polewają się wodą - czasem delikatnie, a czasem całkiem hojnie! Czy wiesz, że w dawnych czasach był to również sposób na okazanie sympatii? Oblanie dziewczyny wodą oznaczało zainteresowanie ze strony chłopaka.
Poniedziałek Wielkanocny - czy jest wolne?
Niektórzy poszukują w sieci odpowiedzi na pytanie czy Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym. Odpowiedź jest prosta. Tak, drugi dzień świąt Wielkanocnych to dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że tego dnia sklepy są zamknięte, w szkołach nie odbywają się lekcje, a zakłady pracy są zamknięte. Oczywiście są wyjątki. W Poniedziałek Wielkanocny pracują lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, kelnerzy, kucharze, sprzedawcy, ochroniarze, kierowcy, a także pracownicy służb mundurowych. Jak to się mówi - służba nie drużba i mimo iż Poniedziałek Wielkanocny to dzień ustawowo wolny, niektóre osoby muszą być po prostu tego dnia w pracy.
Polecany artykuł: