Trwająca pandemia pokazała, że nie tylko zdrowie fizyczne ucierpiało poprzez zamknięte siłownie, ale również zdrowie psychiczne. Jak mówią eksperci, spowodowane spustoszenia w sferze psychicznej nie są reakcją krótkotrwałą. Pandemia zmieniła w naszym życiu wiele rzeczy, chociażby przypomina nam o częstym myciu i dezynfekcji rąk, które mogą przybierać formę wyolbrzymioną i szkodliwą, ponieważ czasami prowadzi to do zaburzeń obsesyjnych. Obawa przed utratą pracy między innymi w branżach, które ucierpiały, jak hotele, salony fryzjerskie czy restauracje nie dają spać osobom, które na życie zarabiają pracując w tych profesjach. Na kobietach również bardzo często spoczywa obowiązek zajęcia się dziećmi, w tym samym momencie muszą pracować i spełniać wymagania pracodawcy.
ROBAKI DO JEDZENIA będą dostępne w całej UE - wpisano je na listę nowej żywności
Problem z wykonaniem badań profilaktycznych
Artur Jarząbek postanowił porozmawiać z Pełnomocnikiem prezydenta Warszawy ds. kobiet panią Katarzyną Wilkołaską-Żuromską oraz ekonomistką, wiceprezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicją Pacewicz porozmawia między innymi o tym że kobiety w pandemii nie mają łatwo. Poruszył także temat zwolnień z pracy i oczywiście kiedy wszystko wróci do normy. Według badań 62 procent warszawianek miało problem z wykonaniem badań diagnostycznych lub profilaktycznych a dwudziestu pięciu procentom kobiet przełożono albo odwołano wizyty u ginekologa.
Alicję Pacewicz stwierdziła że kobiety pracujące w domach wykonały gigantyczne nie opłacone liczby pracy edukacyjnej ale i zobaczyły tak naprawdę na czym polega edukacja, oraz dodaje, że był to czas zbliżenia rodziców do tego co się dzieje z ich dzieckiem w szkole i jak się uczy. Jak dodała ekspertka prawie jedna trzecia kobiet ma na swoich barkach od jeden ósmej do jednej czwartej etatu nauczycielskiego. Cały materiał możecie usłyszeć poniżej: