Spis treści
- Czy można nie zdać z religii i wf?
- Czy można nie zdać przez frekwencję?
- Czy można nie zdać z godziny wychowawczej?
Rok szkolny 2022/2023 trwa w najlepsze, jednak wielkimi krokami nadchodzą upragnione wakacje. Zawsze w ostatnich tygodniach zajęć lekcyjnych, nauczyciele podejmują decyzję o ocenach swoich podopiecznych. U tych, którzy przez cały rok byli aktywni i dobrze się uczyli sprawa jest prosta i nie ma kłopotu z wystawieniem ostatecznej oceny. Sprawa wygląda jednak inaczej u uczniów, którym wypada ocena pomiędzy. Nauczyciele mają wtedy cięższy orzech do zgryzienia i odpytują swoich podopiecznych, robią im dodatkowe sprawdziany lub zadają dłuższe, pisemne prace. Mimo wszystko wiele osób zastanawia się, jak wygląda sprawa z wystawianiem ocen z religii czy też wf, a także z frekwencją. Kto może być nieklasyfikowany? Czy można nie zdać z religii lub wf? Rozwiewamy Wasze wątpliwości.
Czy można nie zdać z religii i wf?
Wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, czy można nie zdać z wf lub z religii. Mamy dla Was odpowiedź. Zgodnie z ustawą ocena z religii (etyki) nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy. Oznacza to, że można mieć tak zwaną jedynkę z religii i zdać do następnej klasy. Należy pamiętać jednak, że jeśli uczęszczamy na religię, ocena końcowa wlicza nam się do średniej i będzie widoczna na świadectwie. Co w takim razie z wychowaniem fizycznym? Czy można nie zdać z wf? Od września 2015 roku, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej o ocenie z wychowania fizycznego, decydują umiejętności ucznia, jego chęci czy też zaangażowanie - posiadanie stroju do ćwiczeń i wykonywanie poleceń nauczyciela.
ZOBACZ TAKŻE: Jak wygląda matura ustna z polskiego? Ile trwa egzamin?
Czy można nie zdać przez frekwencję?
Czy można być nieklasyfikowanym przez nieobecności? Zgodnie z Art. 44k - Ustawa o systemie oświaty, uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja. Kolejny punkt ustawy mówi, że uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny, natomiast uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej.
Czy można nie zdać z godziny wychowawczej?
Godzina wychowawcza jest jedynym z zajęć obowiązkowych. Nie ma z niej oceny, a jedynie zachowanie, które liczy się do średniej końcowej. Ocena z zachowania jest jednak bardzo ważna dla osób, którym zależy na świadectwie z biało-czerwonym paskiem, ponieważ o takie wyróżnienie mogą ubiegać się tylko uczniowie, których zachowanie zostało ocenione na bardzo dobre lub wzorowe.
ZOBACZ TAKŻE: Ferie 2024 - WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA. Kiedy wypadają ferie w przyszłym roku?