Czy jesteśmy uzależnieni od smartfona ? Eksperci nie mają wątpliwości.

i

Autor: canva.com Czy jesteśmy uzależnieni od smartfona ? Eksperci nie mają wątpliwości.

Polacy uzależnieni od smartfonów? Prawie 1/5 ma objawy fonoholizmu

2021-07-20 12:56

Wielu ludzi nie wyobraża sobie teraz funkcjonowania bez telefonu komórkowego. Smartfon w dzisiejszych czasach zastępuje nam latarkę, kalkulator, notatnik, a nawet mapę. Ciężko byłoby zrezygnować z tych udogodnień i odstawić telefon chociaż na jeden dzień.

Polacy uzależnieni od smartfonów? Prawie 1/5 ma objawy fonoholizmu Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od technologii. Coraz więcej osób boi się, gdy zapomni wziąć ze sobą telefonu. 15 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Często zadawane pytanie odnoście tego święta to to, czy dalibyśmy radę funkcjonować bez telefonów komórkowych. Producenci z roku na rok starają się udoskonalać smartfony tym samym dodają do nich coraz to nowsze funkcje. Współczesnym telefonem oprócz dzwonienia i wysyłania SMS-ów możemy też zapłacić w sklepie, zamawiać rzeczy przez internet, a później za pomocą wygenerowanego kody otworzyć paczkomat. Niestety jak się okazuję tak częste korzystanie ze smartfona może być objawem fonoholizmu.

Olimpiada Tokio 2021. Polka pokazała, jak wygląda jedzenie na igrzyskach. Internauci podzieleni

Przemysław Zamojski przed IO Tokio 2020

Polacy uzależnieni od smartfonów? Prawie 1/5 ma objawy fonoholizmu

O tym problemie postanowił porozmawiać Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił psycholog Jolantę Szczepaniak oraz wiceprezes fundacji Dbam o mój zasięg, panią Magdalenę Bigaj. Szczepaniak na początku wyjaśniła czym tak właściwie jest fonoholizm. Jest to przymus sprawdzania, posiadania smartfona, sprawdzanie czy jakaś wiadomości nieprzyszła, lęk, obawa, że coś może nas ominąć, ale spotkałam się też z przypadkiem, gdzie naładowany i w zasięgu wzroku smartfon dawał człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Coraz częściej ludzie nie chcą wiedzieć, że fonoholizm jest problemem. Samo posiadanie telefonu jest problemem, a sposób w jaki z niego korzystamy.

Gigantyczna kometa leci w stronę Ziemi! Kiedy znajdzie się najbliżej naszej planety?

Bigaj przypomniała o zjawisku FOMO. Jest strach przed czymś co nas pominie, coś się wydarzy, a my nie będziemy o tym wiedzieć. Badania naukowe pokazują, że między 14 a 19 procent polskiego społeczeństwa cierpi na ten syndrom FOMO. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.