II Wojna Światowa

i

Autor: Shutterstock II Wojna Światowa

Co się wydarzyło 17 września 1939? Echa agresji ZSRR na Polskę

2022-09-17 7:35

17 września to ważna data dla Polaków. To właśnie wtedy, w 1939 roku rozpoczęła się sowiecka agresja na nasz kraj, co wraz ze wcześniejszym atakiem Niemiec doprowadziło do II wojny światowej. Tego samego dnia obchodzony jest w Polsce Dzień Sybiraka, który w 2013 roku zyskał miano święta państwowego.

Agresja ZSRR na Polskę. Geneza działań

Przygotowania do inwazji na Polskę rozpoczęły się w Sztabie Generalnym Armii Czerwonej pod koniec sierpnia 1939 roku. 17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. 

Pakt Ribbentrop- Mołotow był umową międzynarodowa pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Sowiecka agresja 17 września 1939. Przebieg działań

Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Przedstawiciele polskich elit, czyli między innymi żołnierze, policjanci czy urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Setki tysięcy Polaków zostało zesłanych na Syberię i inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. 

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Agresja ZSRR na Polskę. Konsekwencje

Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 milionów osób. 

Atak Niemiec na Polskę, który miał miejsce 1 września 1939 roku oraz agresja Związku Sowieckiego 17 września, rozpoczęły drugą wojnę światową.

17 września - święto. Od 2013 obchodzimy Dzień Sybiraka

W 2013 roku Sejm ustanowił 17 września Dniem Sybiraka. Ma on upamiętniać wszystkich Polaków zesłanych na wschód, zarówno tych, którzy tam zginęli, którym udało się powrócić do Ojczyzny, którzy osiedli w różnych częściach świata, a także tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość. 

Tego dnia w wielu polskich miastach organizowane są uroczystości związane z tym świętem państwowym. Wystawiane są między innymi spektakle poświęcone tematyce deportacji Polaków. Co istotne, wszystkie scenariusze oparte są na autentycznych przeżyciach zesłańców.

Źródło: Co się wydarzyło 17 września 1939? Echa agresji ZSRR na Polskę