Spis treści
Co to jest błąd kardynalny, a co to błąd rzeczowy? Takie pytanie nurtuje dziś niejednego maturzystę. W tym roku matury rozpoczęły się 5 maja i potrwają do 22 maja włącznie. Na uczniów będzie czekać nie tylko nowa Formuła 2023, ale także egzaminy ustne z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego. Tegoroczni maturzyści pierwszego dnia swoich testów zmierzą się z pisemnym językiem polskim na poziomie podstawowym. Przypomnijmy, że matura ta trwa łącznie 240 minut i obejmuje język polski w użyciu, test historycznoliteracki i wypracowanie. Okazuje się, że na egzaminie z polskiego można popełnić za który można dostać zero punktów!
ZOBACZ TAKŻE: Matura 2025 z polskiego zostanie unieważniona!? CKE potwierdza wyciek arkusza. Jest oficjalny komentarz
Błąd kardynalny - co to jest?
Kiedy jest błąd kardynalny na maturze? Stres robi swoje, dlatego nic dziwnego, że uczniowie popełniają w arkuszu błędy lub zastanawiają się nad trafną odpowiedzią. Czy pomylenie tytułu to błąd kardynalny? Czy pomylenie autora to błąd kardynalny? Niestety okazuje się, że błąd kardynalny na maturze może srogo kosztować zdających. Wiąże się on z tym, że uczeń, gdy go popełni od razu dostaje na egzaminie 0 punktów i musi powtórzyć egzamin dojrzałości. Błąd kardynalny to:
- całkowicie błędna interpretacja lektur
- pomylenie bohaterów lektur
- pomylenie nazwiska autora lektury
- całkowicie błędne pomylenie lektur
- podanie błędnych epok.
Błędem kardynalnym nie jest: brak stylistyki, ortografia, interpunkcja, ani błąd merytoryczny.
ZOBACZ TAKŻE: Matura 2025. Przecieki z matematyki w sieci. Te zadania to pewniak na podstawie!
Błąd rzeczowy - co to jest?
Czym jest błąd rzeczowy? Jaka jest różnica między błędem rzeczowym, a kardynalnym? Błąd rzeczowy, to prawie to samo, co błąd kardynalny. Dotyczy danej lektury - jej bohaterów, treści, bohatera, a nawet może być pomyłką w nazwie epoki.