Co dalej z tunelem pod Dworcem Wschodnim? Aktywiści są zaniepokojeni

i

Autor: Konrad Traczyk Co dalej z tunelem pod Dworcem Wschodnim? Aktywiści są zaniepokojeni

Co dalej z tunelem pod Dworcem Wschodnim? Aktywiści są zaniepokojeni

2021-10-01 19:38

Miejscy aktywiści obawiają się, że nie uda się zbudować tunelu łączącego Pragę Północ z Pragą Południe pod Dworcem Wschodnim. Szansą na jego powstanie jest remont linii średnicowej, który ma się rozpocząć za 2 lata. Problemem są pieniądze - PKP chce, by do budowy tunelu dołożyło się miasto. Tego jednak na to nie stać.

Tunel pod Dworcem Wschodnim

Stołeczni aktywiści obawiają się, że nie uda się wybudować tunelu łączącego Pragę Północ i Pragę Południe pod Dworcem Wschodnim. Szansą na jego powstanie jest remont linii średnicowej, który ma się rozpocząć za 2 lata. Problemem są jednak pieniądze. PKP chce, by za tunel zapłaciło miasto, tego jednak na to nie stać w związku z wydatkami, które stolica poniesie po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski

- Biuro funduszy europejskich stara się o to, by za tunel zapłaciła Unia Europejska. Pytanie, czy przy starcie prac na dworcu Warszawa Wschodnia w 2023 roku, jest szansa na to, by udało się zdobyć dofinansowanie unijne? Z naszego punktu widzenia jest to bardzo smutna wiadomość - mówi Krzysztof Daukszewicz ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. 

Co dalej z tunelem?

Rzeczniczka ratusza, Monika Beuth-Lutyk podkreśla, że nic nie jest jeszcze przesądzone, a rozmowy cały czas trwają. Także o innych możliwościach.

- Staramy się również proponować rozwiązania pośrednie, polegające na stworzeniu w nasypie kolejowym konstrukcji, która umożliwi w przyszłości (jak miasto będzie w lepszej sytuacji finansowej) ten tunel zrealizować - mówi Monika Beuth-Lutyk.

Psychotest. Czy jesteś zazdrosna/zazdrosny?

Pytanie 1 z 7
Jak często kłócisz się z partnerem/partnerką o inne osoby?

Miasto na budowę tunelu musiałoby przeznaczyć od 40 do 100 milionów złotych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Co dalej z tunelem pod Dworcem Wschodnim? Aktywiści są zaniepokojeni