Cumbre Vieja

i

Autor: PAP/EPA/MIGUEL CALERO Cumbre Vieja

CHMURA DWUTLENKU SIARKI z Cumbre Vieja nad Polską - RCB wydało komunikat

2021-10-21 11:19

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja trwa od miesiąca. Oprócz wyrzucania ogromnych ilości lawy, emituje on też szkodliwy dwutlenek siarki. Chmura tego związku rozprzestrzeniła się na całą Europę, w tym nad Polskę. W związku z tym RCB wydało specjalny komunikat. O czym informuje? Dowiedzcie się z naszego artykułu.

Chmura dwutlenku siarki przemieszcza się nad Europą. Dotarła także nad teren Polski. Ten szkodliwy związek chemiczny emitowany jest przez wulkan Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich. Jego erupcja trwa nieprzerwanie od 19 września. Wulkan wyrzuca z siebie gigantyczne ilości materiałów piroklastycznych, które pustoszą tamtejszą przyrodę i tereny zamieszkane przez ludzi. Lawa nie ma jednak tak dużego zasięgu, jak wspomniana chmura. Dwutlenek siarki jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin. Nic wiec dziwnego, że wiele osób w Polsce obawia się jego wpływy na swoje zdrowie. Czy powinniśmy się bać chmury dwutlenku siarki nad Polską? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w tej sprawie komunikat.

Poradnik Zdrowie: kupa

Czy zagraża nam chmura dwutlenku siarki? RCB rozwiewa wątpliwości

Prądy powietrzne przeniosły chmurę dwutlenku siarki nad środkową Europę. Duże stężenie związku w atmosferze zanotowano nad Polską. RCB opublikowało w mediach społecznościowych komunikat w tej sprawie. Na szczęście przynosi on dla nas pozytywne wieści - chmura nie zagraża naszemu zdrowiu. W komunikacie czytamy:

Nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia osób przebywających w Polsce, w związku z przemieszczaniem się nad krajem chmury dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację.

RCB stwierdza ponadto, że chmura znajduje się na wysokości 5,5 km nad ziemią. Możliwe, że prognozowane w północnej części kraju deszcze będą miały lekko obniżone pH.

Źródło: CHMURA DWUTLENKU SIARKI z Cumbre Vieja nad Polską - RCB wydało komunikat