Pracownicy punktu szczepień handlowali paszportami covidowymi. Zatrzymano 10 osób

i

Autor: gov.pl

Paszport COVIDowy. Certyfikat od poniedziałku dostępny w aplikacji mObywatel

2021-06-21 13:20

Unijny Certyfikat COVID (UCC) od poniedziałku dostępny jest w aplikacji mobilnej mObywatel. Certyfikat umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej - poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM.

Jak przypomniał zespół ds. cyfryzacji, do tej pory dokument można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Oprócz aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID pojawił się również w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, która jest mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta. 

Paszport Covidowy - jak działa unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu zastąpił dostępne do tej pory w tej aplikacji krajowe zaświadczenie o szczepieniu. UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę). Certyfikat ważny jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni. Dokument mogą też pobrać osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.

Unijny Certyfikat COVID znajdą w swojej aplikacji mObywatel również ozdrowieńcy - certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.

ZOBACZ TEŻ: Paszport covidowy przyda się nie tylko w podróży! Komisarz UE zdradza nowe szczegóły

Raport z anteny 21.06, godz.10

Paszport Covidowy - jak pobrać Certyfikat COVID?

Aby pobrać UCC, należy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji. Jak poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM, UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.

- Autentyczność certyfikatu może być weryfikowana podczas np. odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie.

(PAP)

Sonda
Paszport szczepionkowy - to dobry pomysł?
Źródło: Paszport COVIDowy. Certyfikat od poniedziałku dostępny w aplikacji mObywatel