Pocisk rakietowy

i

Autor: pixabay.com Pocisk rakietowy

Bomba termobaryczna - co to, jak działa i dlaczego jest zakazana?

2022-03-01 13:21

Siły rosyjskie od czwartku, 24. lutego atakują tereny Ukrainy! Wiele wskazuje na to, że najeźdźcy wykorzystali do ostrzałów miast pociski z zakazanymi głowicami termobarycznymi. Jak działa ta broń i dlaczego armiom nie wolno z niej korzystać? O tym w naszym artykule.

Trwa wojna w Ukrainie! Od czwartku, 24 lutego, Ukraińcy i Ukrainki stawiają czoła rosyjskim agresorom. To, co według słów prezydenta Rosji Władimira Putina miało być "specjalną operacją wojskową w Donbasie", okazało się inwazją przeprowadzoną na wielką skalę. Na wiele ukraińskich miast regularnie spadają bomby i rakiety. Oprócz celów wojskowych, niszczone są też budynki mieszkalne, szkoły, szpitale i inne cywilne budowle. Świat mówi już o ludobójstwie, a Rosja oskarżana jest o łamanie międzynarodowych ustaleń. Jednym z tego przykładów mają być doniesienia o użyciu bomb termobarycznych, które są zakazane przez Konwencję Genewską. Podczas wystąpienia przed kongresem USA mówiła o tym ambasadorka Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarova, a jej słowa przekazywał korespondent Reutersa Phil Stewart:

W sieci pojawiły się też nagrania, które mają pokazywać eksplozję bomby termobarycznej. Jedno z nich zamieszczamy poniżej.

Ukraińskie kobiety rodzą w Polsce

Broń termobaryczna jest zakazana prawem międzynarodowym. O tym, dlaczego podjęto taką decyzję i jak działa bomba przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.

Czym jest bomba termobaryczna?

Bombą termobaryczną określa się różnego rodzaju bomby generujące falę wybuchu o niższej amplitudzie nadciśnienia, ale o znacznie dłuższym czasie trwania w porównaniu do punktowych materiałów wybuchowych. Inną cechą charakterystyczną bomby termobarycznej jest wytworzenie bardzo wysokiej temperatury na obszarze dużo większym, niż w przypadku innych konwencjonalnych ładunków.

Eksplozja bomby termobarycznej nagrzewa duży obszar dookoła. Pierwszym czynnikiem rażenia jest w tym przypadku niezwykle wysoka temperatura, stąd człon "termo" w nazwie. Drugim czynnikiem jest fala podciśnienia, która rozchodzi się za falą nadciśnienia. Upraszczając - wybuch wysysa tlen z obszaru eksplozji. Dlatego też tego typu bomby nazywane są często bombami próżniowymi. Ów skok ciśnienia utrzymuje się dość długo.

Bomby termobaryczne zakazane przez prawo międzynarodowe

Bomba termobaryczna miała spaść na miejscowość Ochtyrka w obwodzie sumskim. Doniesienia Oksany Markarowej wzburzyły społeczność międzynarodową. I nic dziwnego - jak przekazała ambasadorka, broń ta jest zakazana. Powodem są powodowane przez nią zniszczenia i sposób, w jaki zabija. W przeciwieństwie do ładunków punktowych, które wybijają dziury w murze, bomby termobaryczne mogą przewracać ściany. Ogromna temperatura i gwałtowne skoki ciśnienia mogą przyczynić się do śmierci w męczarniach nawet osoby ukrywające się w bunkrach.

Na terenie Ukrainy zaobserwowano rosyjskie wyrzutnie rakiet TOS-1, które mogą przenosić ładunki termobaryczne. Widziano je w pobliżu Charkowa.

Źródło: Bomba termobaryczna - co to, jak działa i dlaczego jest zakazana?