Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi - Mao Zedong [ZBRODNIARZ I KARA]

i

Autor: Radio SuperNova Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi - Mao Zedong [ZBRODNIARZ I KARA]

Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi - Mao Zedong [ZBRODNIARZ I KARA]

2022-09-28 8:53

W 1911 roku upada cesarstwo Chińskie. Po 2000 lat, dynastia zostaje obalona przez lud. Następuje dekada przemocy i anarchii. Na przełomie 19 i 20 wieku, Chiny pogrążają się w panującym kryzysie. NIe pozwala to na debatę i krytykę. Władzy można przeciwstawić się tylko rewolucja. Z ruin cesarstwa wyłaniają się dwa obozy. Nacjonalistyczny i komunistyczny. Obie grupy twierdzą, że występują w imieniu 6 milionów chłopów. Te dwie ścierające się ideologię spustoszy Chiny. Jak Mao Zedong dotarł na szczyt władzy?

Mao Tse Tung urodził się 26 grudnia 1893 roku w Shaoshan, w chińskiej prowincji Hunan. Był synem bogatego rolnika, który dla swoich dzieci był bardzo surowy. Mao miał trójkę rodzeństwa – siostrę Zejian oraz braci Zetana i Zemina . Matka chłopca, Wen Qimei, dbała o dzieci, ale trudno jej było uspokoić porywczego ojca. Mao już w wieku ośmiu lat zaczął uczęszczać do podstawówki, zapoznając się z ideologią konfucjanizmu. W 1907 roku ojciec Mao zaaranżował małżeństwo syna z Luo Yigu, która nigdy nie zamieszkała ze swoim małżonkiem. Młody Mao był przeciwny aranżowania. Trzy lata po ślubie Luo Yigu zmarła.

Pekin rok 1921. Zindoktrynowany przez rektorów, Mao wyrasta na lewicowego działacza. Ze względu na potężnych sojuszników partii, jest przekonany, że komunizm jest wybawieniem dla ludu. Mao dostrzegł coś ważnego. Zrozumiał, że największym sprzymierzeńczym Chin jest Rosja. To dzięki nim komunistyczna partia Chin jest u władzy. Rok po założeniu Mao wstępuje do komunistycznej partii Chin. Tylko w tej partii dostrzega determinację, a zamierza znaleźć się po stronie zwycięzców.

W 1924 roku po władze sięgają nacjonaliści. Tworzą rząd. Mao wie, jak komuniści mogą się im przeciwstawić. Dochodzi do sporu, między nim, a radzieckimi towarzyszami. Rosjanie byli zaangażowani w działania partii komunistycznej. Mao był namaszczony przez nich, żeby narzucać chińskim komunistom swoją wolę. Wiele razy powtarzał, że to niedopuszczalne.

Listen to "Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi - Mao Zedong [ZBRODNIARZ I KARA]" on Spreaker.