blue monday

i

Autor: pixabay.com

Blue Monday 2022. Co to jest? Kiedy przypada?

2022-01-13 11:40

Blue Monday 2022. Co to jest? Kiedy przypada? Blue Monday to określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego w trzeci poniedziałek stycznia. Kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w 2022 roku? I czym jest Blue Monday? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Blue Monday 2022 - kiedy wypada?

Blue Monday - kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w 2022 roku? Blue Monday wprowadzone przez Cliffa Arnalla określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego jakoby w trzeci poniedziałek stycznia. W 2022 roku przypada on 17 stycznia. W 2023 roku Blue Monday przypadnie 16.01 a w 2024 - 15.01.

Blue Monday - co to jest?

Blue Monday nie ma żadnych podstaw naukowych. Blue Monday to termin pseudonaukowy, który budzi wiele kontrowersji.

Pseudonaukowy termin Blue Monday (ang. Smutny, przygnębiający poniedziałek) wprowadził w 2004 roku Cliff Arnall – brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University. Arnall wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi). Jeśli pod uwagę weźmiemy te wszystkie fakty, nie może dziwić, iż właśnie o tej porze ludzie czują się przygnębieni.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sebastian Świderski opowiada jak wybierano trenerów siatkarskich reprezentacji

Blue Monday - dlaczego akurat 17 stycznia?

W 2005 roku brytyjski psycholog, dr Cliff Arnall, wymyślił formułę, aby obliczyć, dlaczego pewnego dnia czujemy się trochę bardziej przygnębieni niż zwykle. Wymyślił on wzór, który brzmi tak:

[W+(D-d)]xTQ/MxNA

gdzie:

  • W = Pogoda
  • D = zadłużenie
  • d = kwota do zapłaty w najbliższym dniu wypłaty
  • T = czas od Świąt Bożego Narodzenia
  • Q = czas od niepowodzenia noworocznych postanowień
  • M = niski poziom motywacji
  • Na = poziom motywacji do podjęcia działania

Dzięki tej formule Cliff Arnall wyliczył, iż najbardziej depresyjny dzień w roku przypada na trzeci poniedziałek miesiąca. W tym roku będzie to 17 stycznia.

Warto jednak zaznaczyć, iż Blue Monday nie ma żadnych naukowych podstaw. Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday, jako „farsę” zawierającą „bezsensowne pomiary”

Źródło: Blue Monday 2022. Co to jest? Kiedy przypada?