NBP, ZUS, Tauron, PGE, Energa, JSW, KGHM, LOT, PKP, Orlen, Lotos, Ruch, Inpost, CD Projekt, PKO BP, Pekao SA, Alior

i

Autor: Shutterstock

Banknot z Lechem Kaczyńskim już w listopadzie! Wiemy jak będzie wyglądał

2021-10-18 13:52

Narodowy Bank Polski już w listopadzie wypuści banknot z wizerunkiem tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na banknocie pojawi się ma także m.in. budynek Muzeum Powstania Warszawskiego czy dźwigi gdańskiej stoczni.

NBP postanowiło uhonorować również tragicznie zmarłego prezydenta. W kwietniu na PAP można było wyczytać, że Narodowy Bank Polski planuje w 2021 roku wyemitować banknot kolekcjonerski z byłym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim “Warto być Polakiem”.

Jak czytamy na tvn24.pl, z baneru, który zawisł na budynku NBP w Warszawie wynika, że na awersie banknotu oprócz wizerunku Lecha Kaczyńskiego pojawi się również Pałac Prezydencki. Z kolei na rewersie banknotu mają się znaleźć żurawie Stoczni Gdańsk, budynek Muzeum Powstania Warszawskiego oraz gest victorii, czyli symbol zwycięstwa.

Banknot z Lechem Kaczyńskim już w listopadzie! Wiemy jak będzie wyglądał

i

Autor: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Lech Kaczyński

Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes (2001–2003), senator I kadencji (1989–1991) oraz poseł na Sejm I i IV kadencji (1991–1993, 2001–2002). Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą w zakresie prawa pracy. Zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154.

Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Mamy prawo odwoływać się do Lecha Kaczyńskiego
Źródło: Banknot z Lechem Kaczyńskim już w listopadzie! Wiemy jak będzie wyglądał