Aplikacja z certyfikatem o szczepieniu - kiedy, skąd pobrać i jak będzie działać?

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Aplikacja z certyfikatem o szczepieniu - kiedy, skąd pobrać i jak będzie działać?

2021-06-01 14:17

Od czerwca w Polsce można już pobrać Unijny Certyfikat COVID-19. Co to takiego? Ten dokument (może być w formie papierowej lub wirtualnej) zwalnia nas z konieczności odbywania kwarantanny i wykonywania testów podczas przekraczania granic w ramach Unii Europejskiej. Certyfikat może pobrać każdy, kto zaszczepił się przeciw COVID-19, przechodził zakażenie koronawirusem lub wykonywał test na obecność koronawirusa. Jak to dokładnie działa? Wyjaśniamy.

Spis treści

 1. Aplikacja z certyfikatem o szczepieniu. Skąd pobrać i jak to działa?
 2. Certyfikat COVID-19. Jak to działa?
 3. Aplikacja z certyfikatem zaszczepienia. Kto to będzie weryfikował?
 4. Certyfikat covidowy. Jak długo jest ważny?
 5. Od kiedy jest ważny certyfikat COVID-19?

Aplikacja z certyfikatem o szczepieniu. Skąd pobrać i jak to działa?

Od 1 czerwca w Polsce można pobrać Unijny Certyfikat COVID-19. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta. Tam znajdziemy do pobrania specjalny kody QR w trzech kategoriach:

 • zaświadczenie o zaszczepieniu,
 • potwierdzenie wykonania testu,
 • informacja o statusie ozdrowieńca.

A co z osobami, które nie mają dostępu do Internetowego Konta Pacjenta?

- Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl, będzie mógł wydrukować dla pacjenta potwierdzenie w każdej z tych trzech kategorii - czyli wykonania testu, czyli statusu ozdrowieńca i oczywiście bycia zaszczepionym - podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dlaczego warto mieć Certyfikat COVID? Dokument dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym ma potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, ma negatywny wynik testu lub przeszła COVID-19. Wspólne ramy unijne umożliwiają państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które są akceptowane w innych krajach UE.

Certyfikat COVID-19. Jak to działa?

Jak poinformowano na rządowych stronach, system Unijny Certyfikat Covid powstaje m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Jednocześnie, certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.

Kto może uzyskać Unijny Certyfikat COVID?

 • osoby zaszczepione,
 • osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19,
 • ozdrowieńcy.

Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie on także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel (po 25 czerwca). Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Aplikacja z certyfikatem zaszczepienia. Kto to będzie weryfikował?

Wygenerowane certyfikaty będą w Polsce weryfikowane za pomocą przeznaczonej do tego mobilnej aplikacji weryfikującej – Unijny Certyfikat Covid. Aplikacja będzie dostępna od 10 czerwca na platformach iOS oraz Android, umożliwi odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie. Certyfikaty będą również weryfikowane przez dedykowane rozwiązanie Straży Granicznej.

Dzięki temu osoba weryfikująca będzie mogła stwierdzić, jaki status ma posiadacz certyfikatu, który został zaszczepiony przeciw COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub przebył chorobę COVID-19 – i na tej podstawie będzie mógł przekraczać wewnętrzne granice Unii.

Dodatkowo aplikacja będzie weryfikowała, czy kod QR został wydany przez zaufaną instytucję. Aplikacja będzie mogła pobierać klucze publiczne do weryfikacji certyfikatów dzięki integracji systemu e-zdrowia (P1) z bramką europejską (EU Digital Covid Certificate Gateway) utrzymywaną przez Komisję Europejską, która będzie przechowywała klucze publiczne dla certyfikatów wystawionych przez państwa członkowskie.

Certyfikat covidowy. Jak długo jest ważny?

Przez jaki czas będzie ważny pobrany przez nas Unijny Certyfikat COVID-19? To zależy, który kod QR pobierzemy. Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym "standardem europejskim jest to, że ten status - niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie - potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny - następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe".

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania. "Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR".

Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten "status się uaktywnia i trwa 180 dni" - wskazał szef resortu zdrowia.

Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu. Ten ma się zakończyć 10 czerwca.

Od kiedy jest ważny certyfikat COVID-19?

Niedzielski podkreślił, że certyfikaty są opracowane na zasadzie wystandaryzowanej formuły, która będzie obowiązywała w całej UE od 1 lipca.

Zapowiedział, że około 10 czerwca dostępna będzie aplikacja, która pozwoli na odczyt tych certyfikatów. W tej chwili - jak dodał - trwa proces jej akceptacji.

- Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie - przekonywał minister.

- Standardem we wszystkich krajach Europy jest to, że jeśli ktoś nie ma wykonanego testu, nie będzie miał certyfikatu, to siłą rzeczy będzie musiał po przekroczeniu granicy odbywać kwarantannę, która jest określona według zasad narodowych - dodał szef MZ.

Źródło: Aplikacja z certyfikatem o szczepieniu - kiedy, skąd pobrać i jak będzie działać?