Dzień Zwycięstwa

i

Autor: pixabay.com Dzień Zwycięstwa

9 maja - co to za święto dla Rosjan? Czy Dzień zwycięstwa jest obchodzony w Polsce?

2022-05-04 14:42

Dla rosyjskiej władzy 9 maja ma ogromne znaczenie propagandowe. To podczas Dnia Zwycięstwa mogą poszczycić się militarną potęgą. Czym jest to święto i czy jest obchodzone również w Polsce? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Dzień Zwycięstwa to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Uroczystość obchodzona tam 9. maja za każdym razem jest okazją do organizowania parad i defilad wojskowych, z których największa jest ta moskiewska, odbywająca się na Placu Czerwonym. Władimirowi Putinowi i ludziom ze szczytów władzy zależy na tym, by podczas Dnia Zwycięstwa zaprezentować siłę wojska i nowoczesny sprzęt wojskowy. Choć wojna w Ukrainie udowadnia, że zapewnienia o potędze rosyjskiej armii to głównie "prężenie muskułów", propaganda Federacji dokłada wszelkich starań, by społeczeństwo wierzyło w militarny potencjał. Dla samych Rosjan 9. maja jest też swoistym świętem pamięci. Czym jest Dzień Zwycięstwa? Czy obchodzi się go także w Polsce? O tym w dalszej części artykułu.

Polskie seriale popularne za granicą | To Się Kręci #6

Czym jest Dzień Zwycięstwa dla Rosjan?

Dzień Zwycięstwa jest w Rosji obchodzony na pamiątkę zakończenia tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej, okresu II wojny światowej trwającego od 22 czerwca 1941 roku, czyli ataku III Rzeszy na ZSRR, do 9 maja 1945 roku. Historycy sowieccy i współcześni rosyjscy nie uznawali i nie uznają udziału swojego kraju w IIwś od jej początku, czyli 1. września 1939 (ma to związek z paktem paktu Ribbentrop-Mołotow - traktatu o nieagresji między ZSRR a hitlerowskimi Niemcami). W czasach Związku Radzieckiego święto obchodzono hucznie, a główne uroczystości organizowano w Moskwie. Po upadku ZSRR znaczenie Dnia Zwycięstwa zmalało, by ponownie zyskać wielką wagę za sprawą Władimira Putina. Dzisiejszy prezydent chce bowiem budować dumę narodową właśnie w oparciu o pamięć zwycięstwa nad hitlerowcami.

Społecznie święto zdaje się być najważniejsze dla weteranów II wojny, którzy 9. maja znów mogą się czuć bohaterami swojego kraju. Jest ich jednak coraz mniej, a propaganda stawia bardziej na pokaz siły, niż wspomnienie walczących i poległych.

Dzień Zwycięstwa w Polsce

Wszystkie kraje bloku wschodniego, w tym Polska Rzeczpospolita Ludowa, obchodziły Dzień Zwycięstwa 9. maja. Po rozpadzie ZSRR nie przykładano wielkiej wagi do kultywowania tradycji, jednak oficjalnie święto wciąż wypadało 9. maja (w Polsce pod nazwą Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności). Zmieniło się to w 2015 roku, kiedy to uroczystości przeniesiono na 8. maja ustanawiając Narodowy Dzień Zwycięstwa. Nie wiążą się z nim jednak żadne większe obchody.

Dzień Zwycięstwa 2022 - co zrobi Rosja?

Tegoroczny Dzień Zwycięstwa w Moskwie będzie uważnie obserwowany przez cały Świat. Władimir Putin nie odniósł do tej pory większych sukcesów po inwazji na Ukrainę. Prawdopodobnie będzie więc próbował przekonać mieszkańców i mieszkanki swojego kraju, że atak nie był błędem. Możliwe jest też, że 9. maja formalnie wypowie wojnę Ukrainie. W Rosji ten konflikt oficjalnie jest nazywany bowiem "specjalną operacją wojskową".

Źródło: 9 maja - co to za święto dla Rosjan? Czy Dzień zwycięstwa jest obchodzony w Polsce?