Polskie kolarstwo ma ogromne tradycje
Kolarstwo od dekad jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Nic więc dziwnego, że tradycja organizowania zawodów jest nad Wisłą naprawdę długa. Tuż po II Wojnie Światowej ustanowiono chociażby Wyścig Pokoju, który przez lata był największym „tourem" w Polsce. Potem oczywiście do gry weszło Tour de Pologne, które trafiło ostatecznie do kalendarza UCI World Tour – najważniejszego cyklu wyścigów kolarskich na świecie.
Na arenie międzynarodowej zdołało również zaistnieć wielu polskich kolarzy, którzy odnosili mniejsze lub większe sukcesy. Zaledwie kilku z nich zapisało się jednak w historii tego sportu. To właśnie o nich będziesz w stanie dowiedzieć się w tym tekście!
Czołowi polscy kolarze w historii
Jacy sportowcy zostali ikonami, których sukcesy wspomina się po dziś dzień? Jacy kolarze sprawiali radość kibicom jeszcze nie tak samo temu? Oto piątka zawodników, którzy bez wątpienia należeli lub należą do światowej elity i stanowili o sile Polaków na szosach całego świata.
Ryszard Szurkowski – absolutna legenda polskich dwóch kółek
Trudno w historii polskiego kolarstwa natrafić na bardziej utytułowanego kolarza niż Ryszard Szurkowski. Ma on na koncie między innymi trzy złote medale mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Jest chociażby dwukrotnym mistrzem świata z 1973 roku, kiedy to czempionat był rozgrywany w Barcelonie. Zdobył on indywidualne złoto w wyścigu ze startu wspólnego, a także został zwycięzcą w drużynowej jeździe na czas. Razem z nim mistrzami świata w kolarstwie zostali Lucjan Lis, Tadeusz Mytnik i Stanisław Szozda. Trzecie złoto Szurkowski zdobył dwa lata później – również w drużynie (Stanisław Szozda, Mieczysław Nowicki, Tadeusz Mytnik, Stanisław Szurkowski).
Do tego oczywiście należy dołożyć dwa medale olimpijskie – za każdym razem srebrne i za każdym razem w drużynie – kolejno w 1972 roku (Monachium) i 1976 roku (Montreal). Szurkowski na dodatek został mistrzem Polski aż 12-krotnie, a także był czterokrotnym triumfatorem Wyścigu Pokoju.
Zenon Jaskuła – sportowa ikona lat 90.
Zenon Jaskuła był częścią drużyny, która w skomplikowanych dla Polaków latach 90. złoty okres medalistów olimpijskich z Szurkowskim i Szozdą na czele. Podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku ekipa w składzie Andrzej Sypytowski, Joachim Halupczok, Marek Leśniewski i właśnie Zenon Jaskuła zdobyła dla Polski srebrny medal. Rok później Polacy zajęli również 2. miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w Chambery.
Największe sukcesy Jaskuła odnosił jednak w kolejnych latach. Największym z nich bez wątpienia było zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Tour De France 1993 – najbardziej prestiżowym wyścigu kolarskim świata. Odniósł też wtedy dwa etapowe zwycięstwa, które wpisały go na karty historii polskiego kolarstwa.
Czesław Lang – wybitny zawodnik, który wrzucił Polskę na mapę kolarskiego świata
Czesław Lang to kolejny zawodnik, który był gwiazdą medalowej drużyny. Dla Polski zdobył dwa medale mistrzostw świata – w 1977 roku w San Cristobal i w 1979 roku w Valkenburgu. W 1980 roku w Moskwie zdobył również indywidualnie srebrny medal igrzysk olimpijskich. To również pierwszy polski kolarz, który uzyskał status sportowca zawodowego.
Lang zrobił również bardzo wiele dla polskiego kolarstwa po zakończeniu kariery zawodnika. Sukcesy na arenie międzynarodowej, znajomość światowego peletonu oraz spora wiedza pozwoliły mu odbudować prestiż Tour de Pologne i ostatecznie włączyć polski wyścig do kalendarza World Tour. Utorowało to drogę na salony następnym pokoleniom kolarzy, a także pozwoliło ściągać na polskie szosy gwiazdy światowego formatu. Nie ma więc wątpliwości, że Czesław Lange zapisał się w historii polskiego sportu złotymi zgłoskami, a zresztą robi to nadal!
Rafał Majka – podbijał Tour de France i inne wielkie toury, zdobył medal na igrzyskach olimpijskich
Trudno wskazać obecnie czynnego polskiego kolarza, który cieszyłby się większą popularnością i rozpoznawalnością od Rafała Majki. 35-letni kierowca z Zegartowic to jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy. Po raz pierwszy znalazł się na ustach całego kolarskiego świata w 2014 roku. Wygrał on wtedy dwa etapy Tour de France i triumfował w klasyfikacji górskiej najważniejszego wyścigu na świecie. Zaledwie kilka tygodni później wygrał również Tour de Pologne, zostając przy okazji pierwszym Polakiem, który wygrał ten wyścig w erze World Tour. Był również szósty w Giro d'Italia.
W 2015 roku był trzeci w wyścigu Vuelta a Espana, a w 2016 roku został brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, a także został ponownie najlepszym góralem Tour de France. Cały kraj śledził wtedy występy Rafała, na przykład za pośrednictwem strony https://betfan.pl/zaklady-bukmacherskie, a słynne „Pchamy!" wykrzykiwane przez komentatorów trafiło do kanonu polskiej telewizji.
Majka to nie tylko specjalista od jazdy w górach, który ma na koncie medale i wygrane etapy w wielkich tourach. To również bardzo pozytywny człowiek, który swoim podejściem i otwartością zdobył serca nie tylko polskich fanów, ale i wielbicieli dwóch kółek na całym świecie!
Michał Kwiatkowski – polski mistrz świata
W historii polskiego kolarstwa było wielu kolarzy, którzy sięgali po medale mistrzostwa świata w drużynie. W 2000 roku srebro zdobył indywidualnie Zbigniew Spruch. Tylko jeden Polak w historii zdołał jednak dostąpić zaszczytu jeżdżenia po całym świecie w tęczowej koszulce oznaczającej status mistrza świata. Michał Kwiatkowski triumfował w 2014 roku podczas czempionatu organizowanego w hiszpańskiej Ponferradzie. To zdecydowanie najważniejszy sukces w karierze tego kolejnego wybitnego polskiego kolarza, chociaż oczywiście jego dorobek jest o wiele obszerniejszy.
W 2015 roku Kwiatkowski zajął 2. miejsce w uznanym wyścigu Paryż-Nicea, a także triumfował w klasyku Amstel Gold Race. W następnych latach wygrywał też Strade Bianche, Mediolan-San Remo i jeszcze raz Amstel Gold Race (2022), stając się specjalistą od klasyków. Po drodze wygrywał również wieloetapowe wyścigi na czele z Tirreno-Adriatico (2018) oraz Tour de Pologne (2018). W 2023 roku triumfował również w 13. etapie Tour de France.
Te wszystkie osiągnięcia, w tym triumfy w największych wyścigach i status mistrza świata, sprawiają, że wiele osób uważa go za najlepszego polskiego kolarza w historii, chociaż takie dyskusje zwykle powodują wiele emocji. Nikt jednak nie będzie kłócił się z umieszczeniem go w czołówce najwybitniejszych polskich kolarzy – miejsce w tym gronie po prostu mu się należy!
BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.
Materiał sponsorowany