Wojna w Ukrainie. Rosja odcięta od systemu SWIFT!

i

Autor: SALVATORE DI NOLFI/KEYSTONE VIA AP Wojna w Ukrainie. Rosja odcięta od systemu SWIFT!

Wojna w Ukrainie. Rosja odcięta od systemu SWIFT!

2022-02-27 12:49

Niemcy zajmują majątki wszystkich rosyjskich oligarchów i odcinają wszystkie banki rosyjskie od systemu SWIFT - to zapowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholz. Będzie również budowa terminali LNG, które spowodują uniezależnienie od rosyjskiego gazu.

Wojna w Ukrainie trwa już czwarty dzień. Wojska rosyjskie zaatakowały naszych wschodnich sąsiadów w czwartek, 24 lutego 2022 roku, około godziny 4:00 nad ranem. Przez kilka dni światowi przywódcy ogłaszali sankcję, jakie nakładają na Rosję. Jednak świat czekał na jedną z najważniejszych sankcji. Chodzi o odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT. Rosjanie nie będą mogli wysyłać i odbierać przelewów w obcych walutach, a to również spore utrudnienie dla firm, które prowadzą handel zagraniczny.

SWIFT: co to, Rosja, sankcje. Czym jest system bankowym Swift?

Wojna na Ukrainie. Dym nad miastem

Wojna w Ukrainie. Rosja odcięta od systemu SWIFT!

Odcięcie Rosjanom systemu SWIFT to spore utrudnienie przede wszystkim dla oligarchów. Nie mogą wysyłać i odbierać przelewów w obcych walutach. Firmy, które prowadzą handel zagraniczny nie będą mogły rozliczać się z kontrahentami. Odłączenie Rosji od systemu SWIFT, oznacza jedno. Wszystkie operacje finansowe będą musiały zostać wykonane w sposób manualny, na przykład za pośrednictwem zleceń telefonicznych, faksu bądź aplikacji. Obsługa tego typu transakcji finansowych wydłuży się nawet trzykrotnie.

Wojna na Ukrainie to nie pierwszy haniebny wyczyn Putina. Wcześniej zdarzyło się to... Tysiące osób zginęło

Pytanie 1 z 10
Rosja czynnie zaangażowała się we wsparcie jednej ze stron konfliktu w czasie wojny o Górski Karabach. Między innymi przekazała dostawy broni warte prawie miliard dolarów: