Spis treści
- Powołanie do wojska 2022 - dla kogo?
- Powołanie do wojska 2022 - jakie roczniki?
- Powołanie do wojska 2022 - kogo nie dotyczy?
- Powołanie do wojska 2022 - nowa ustawa
Powołanie do wojska 2022 - jakie roczniki? Kto może otrzymać powołanie do wojska w Polsce 2022? Jak wygląda pobór do wojska 2022? Internauci zaczęli poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy zostanę powołany do wojska? Wszystko przez atak Rosji w Ukrainę, który rozpoczął się w nocy z 23 na 24 lutego. Rosyjskie wojska zaatakowały jednostki militarne naszego wschodniego sąsiada. W związku z tym ogłoszono powszechną mobilizację, rozdając cywilom broń. Sytuacja w Polsce jest bezpieczna, ale wiele osób woli sprawdzić, jakie są zasady powołania do wojska. Tym bardziej, że kwalifikacja wojskowa do tej pory była obowiązkowa, ale sama praca w obronie RP już nie.
Powołanie do wojska 2022 - dla kogo?
Pobór do wojska, w przypadku konfliktu zbrojnego jest obowiązkowy prawie dla wszystkich obywateli. Nie dotyczy jedynie osób poniżej 18. roku życia, osób ze złym stanem zdrowia, a także osób zajmujących poszczególne stanowiska zawodowe. Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 roku: - Powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustalone są następujące kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
- kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, o którym mowa w art. 59, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej;
- kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;
- kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Pierwsi uchodźcy z Kijowa już w Polsce. Przyjechali pociągiem [ZDJĘCIA]
Powołanie do wojska 2022 - jakie roczniki?
Powołanie do wojska 2022 może dotyczyć wszystkich, którzy ukończyli 18. rok życia i zostali sklasyfikowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Powołanie do wojska 2022 - kogo nie dotyczy?
Pobór do wojska w przypadku konfliktu nie dotyczy osób, które mają przyznaną kategorię E. Oznacza ona trwałe i całkowitą niezdolność do pełnienia służby wojskowej, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Powołanie do wojska 2022 - nowa ustawa
22 lutego 2022 polscy rządzący przekazali informację dotyczącą projektu ustawy o obronie ojczyzny. Projekt nie określa liczebności sił zbrojnych, ma ona być ustalana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt w październiku ub.r. wicepremier i szef MON mówili o zwiększeniu liczebności armii do ok. 300 tysięcy, w tym 250 tysięcy wojsk operacyjnych i 50-tysięcznych WOT. Projektowana ustawa ma zastąpić 14 ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony, o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP, a także znowelizować kilkadziesiąt innych, w tym przepisy karne, bankowe i dotyczące policji. (PAP)
Źródło: Powołanie do wojska 2022 - dla kogo i jakie roczniki? Czy zostanę powołany do wojska?