Studio / Podcast

i

Autor: Pixabay

STREAMING

Podcasty i audiobooki - gdzie słuchać? 5 najpopularniejszych platform

Audiobooki i podcasty jeszcze nie tak dawno były tylko ciekawostką, a dzisiaj to naprawdę ogromny rynek, który rozwija się w bardzo szybkim tempie. Okazuje się, że zamiast czytać i oglądać, coraz więcej osób woli słuchać. Pytanie tylko brzmi: Gdzie? Gdzie słuchać podcastów, szczególnie w języku polskim?

Popularność podcastów wzrosła w ostatnich latach - i to znacznie! Śmiało można powiedzieć, że to wszystko dzięki smartofonowi. Słuchanie treści w formie audio stało się niezwykle proste i wygodne. Dzisiaj największym atutem podcastów, czy nawet audiobooków jest ich dostępność. Praktycznie w każdej chwili i w dowolnym momencie możemy wyciągnąć słuchawki (a i one często są zbędne), włączyć aplikację na wspomnianym smartfonie i cieszyć się wywiadem lub książką. Ba! Przy okazji robiąc jeszcze kilka innych czynności. Przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu. Treści jest jednak tak dużo, że czasem trudno się połapać, gdzie szukać materiałów, które mogłyby nas potencjalnie zainteresować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lektury szkolne - streszczenia audio

Taki będzie SHREK 5? Tego na pewno nie zabraknie | To Się Kręci #13

Gdzie słuchać podcastów i audiobooków? 5 najlepszych platform

Znalezienie podcastu lub książki w formie audio, to nie jest dzisiaj jakieś trudne wyzwanie. Na przestrzeni ostatnich lat powstało jednak wiele platform streamingowych, specjalizujących się w tym konkretnym temacie. Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym i zaproponować subiektywnie 5 najlepszych miejsc, które mogą pochwalić się największa bazą treści - od wywiadów, przez rozmowy eksperckie, aż po pełnoprawne powieści i streszczenia lektur. Oto one:

  • Spotify - pierwszy wybór, ale jeszcze nie najlepszy. Serwis ma ogromną bazę muzyczną, ale również niemałą, jeżeli chodzi o podcasty. Co prawda, większość jest w języku angielskim, ale... nie brakuje polskich twórców, którzy udzielają się właśnie na tej platformie. Audiobooków jest tutaj najmniej, za to wywiadów, lifestylowych i ciekawych rozmów z ekspertami całkiem, całkiem.
  • Audioteka - jeden z liderów, jeżeli chodzi o serwisy z audiobookami. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy szukają książek właśnie w formie audio. Serwis oferuje w ramach abonamentu na spokojnie ponad 14 tys. pozycji, a można nawet dokupić jeszcze inne. Plusem jest to, że można interesujące tytuły pobrać i słuchać offline, a nawet udostępniać innym osobom. Nie brakuje też książek dla dzieci. 
  • Storytel - to taki Netflix lub Spotify, ale kierowany głównie do fanów książek. W bazie znajduje się ponad 400 tys. tytułów, więc jest w czym wybierać. Oczywiście większość jest po angielsku, ale to wcale nie oznacza, że polskojęzycznych pozycji jest niewiele. Kilkadziesiąt tysięcy na bank! 
  • Pocket Casts - można pobrać zarówno na Androida i iOS, a do tego słuchać na dedykowanej aplikacji na komputerze lub w przeglądarce. Co więcej, jest tutaj możliwość filtrowania treści lub tworzenia własnych list odtwarzania. Ciekawą opcją jest również fakt, że można pomijać ciszę lub zerknąć w statystyki słuchania.
  • YouTube - jak to mówią... pod latarnią najciemniej? Serwis Google oferuje przecież nie tylko filmy, ale całkiem sporą liczbę podcastów, streszczeń lektur i audiobooków. Można słuchać za darmo lub kupić wersję Premium, która pozwala chociażby zablokować ekran smartfona podczas słuchania. To doskonała opcja szczególnie dla tych, którzy lubią wywiady. W końcu jest ich tutaj od groma! 
Źródło: Podcasty i audiobooki - gdzie słuchać? 5 najpopularniejszych platform